Nevyžádané reklamy a aktualizace softwaru vládly internetovým hrozbám v Česku i v září

Podíl nejčastější potenciálně škodlivé aplikace JS/Adware.Agent.AA ale podle statistiky společnosti Eset klesá.

Nevyžádané reklamy a aktualizace softwaru vládly internetovým hrozbám v Česku i v září


Nechtěné reklamy, které se snaží přimět uživatele, aby si stáhli infikované doplňky internetového prohlížeče, zůstaly v září nejčastější internetovou hrozbou v České republice. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky bezpečnostní společnosti Eset. Vůbec nejčetnější potenciálně nechtěnou aplikací (PUA) byl JS/Adware.Agent.AA, jehož podíl na celkových hrozbách ale oproti srpnu klesl o deset procentních bodů na 22 %.

„Oproti jiným škodlivým kódům je podíl JS/Adware.Agent.AA nadále nezvykle vysoký. Žádná jiná námi detekovaná hrozba nepřesáhla podíl 10 %,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset. JS/Adware.Agent.AA se nejčastěji vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů. Má podobu reklamy, jež nabádá uživatele, aby si stáhli doplněk internetového prohlížeče. Slibují přitom zrychlení práce s prohlížečem, ale skutečnost bývá úplně opačná.

Různé druhy adware obsadily v zářijovém žebříčku nejčastěji zachycených internetových hrozeb hned čtyři pozice z deseti. Na druhé příčce se s podílem 7,5 % umístil JS/Adware.Agent.AC, čtvrtý byl HTML/Adware.Agent.A s podílem 2,3 % a pátý JS/Adware.AztecMedia s podílem 2,1 %. Celkově různé druhy adware v září představovaly více než třetinu (konkrétně 33,9 %) detekcí společnosti Eset. To je o sedm procentních bodů méně než v září.

Setrvalý pokles pokračoval v září i u tzv, „těžebních malwarů“, tedy škodlivých kódů, které zneužívají výpočetní výkon napadených zařízení pro skrytou těžbu kryptoměn. Nejčastější malware tohoto druhu, JS/CoinMiner, minulý měsíc představoval pouhá dvě procenta zachycených škodlivých kódů. Jeho podíl na internetových hrozbách v Česku oproti srpnu klesl na méně než polovinu.

 

Nejčastější internetové hrozby v České republice za září 2018:

 

1. JS/Adware.Agent.AA (22 %)

2. JS/Adware.Agent.AC (7,5 %)

3. HTML/ScrInject (2,9 %)

4. HTML/Adware.Agent.A (2,3 %)

5. JS/Adware.AztecMedia (2,1 %)

6. JS/CoinMiner (2 %)

7. HTML/FakeAlert (1,8 %)

8. SMB/Exploit.DoublePulsar (1,6 %)

9. Java/Adwind (1,2 %)

10. Win32/GenKryptik (1,1 %)

Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com


Komentáře