Noční můra: napadené nemocniční systémy

Zatímco nad mnohými typy počítačových útoků se dá velkodušně mávnout rukou, nad některými to jde o poznání obtížněji. Do této kategorie rozhodně patří útoky proti nemocničním počítačovými sítím, neboť v jejich případě jde o zdraví a životy pacientů.Zatímco nad mnohými typy počítačových útoků se dá velkodušně mávnout rukou, nad některými to jde o poznání obtížněji. Do této kategorie rozhodně patří útoky proti nemocničním počítačovými sítím, neboť v jejich případě jde o zdraví a životy pacientů.
Jistý dvacetiletý mladík jménem Christopher Maxwell z městečka Vacaville v Kalifornii napadl počítačovou síť nemocnice Northwest Hospital and Medical Center v Seattlu. Jeho útok, kdy se do systému pokusil úspěšně instalovat své vlastní programy s cílem počítače zapojit do sítě zombií, znemožnil práci ICT na jednotce intenzivní péče a i na dalších odděleních zabránil lékařům využívat služeb počítačů na sto procent.
Poté, co nemocnice zjistila, že 150 z celkového počtu 1100 počítačů bylo napadeno a infikováno, kontaktovali její zástupci FBI. Rychlé vyšetřování přivedlo policii na stopu výše uvedeného Christophera Maxwella. Pro něj to nebyl jediný útok, podle sdělení státního zástupce napadl i počítačové sítě California State University, pak University of Michigan a University of California v Los Angeles. Takto se mu a dvěma dalším nejmenovaným mladíkům podařilo vytvořit síť zombií čítající 13 tisíc počítačů.
Jejich zisk z provozování této sítě byl odhadnut na částku kolem jednoho sta tisíc dolarů. Pokud bude Maxwell shledán vinným a odsouzený, hrozí mu až deset let nepodmíněně a pokuta 250 tisíc dolarů. A k tomu jako prémie i náhrada škody postižené nemocnici e výši 149 tisíc USD.


Komentáře