Nová éra počítačových zločinců

Výzkum společnosti McAfee dává tušit jak dnes funguje organizovaná počítačová kriminalita a ukazuje, že za ní mnohdy stojí nová generace zločinců. Za vším stojící bossové pak při výběru "pěšáků" do svých řad používají postupy ne nepodobné těm, jež využívalo například KGB za dob studené války.Výzkum společnosti McAfee dává tušit jak dnes funguje organizovaná počítačová kriminalita a ukazuje, že za ní mnohdy stojí nová generace zločinců a bossové, kteří pak při výběru "pěšáků" do svých řad používají postupy ne nepodobné těm, jež využívalo například KGB za dob studené války.

Druhá výroční zpráva McAfee o organizovaném zločinu a internetu tvrdí, že se kriminální skupiny zaměřují primárně na nejlepší studenty z vrcholných akademických institucí. Počítačový zločin pak podle studie přitahuje teenagery s dobrou znalostí počítačů, kódování a internetu, kterým je často sotva 14 let, láká je status celebrit technologických zločinců a příslib zisku bez rizik spojených s tradičním zločinem. Ze zprávy rovněž vyplývá, že počítačoví zločinci k páchání trestných činů využívají hlavně veřejná místa typu internetových kaváren, kde funguje wi-fi.

Hlavní poznatky plynoucí ze studie McAfee Virtual Criminology Report 2006 jsou:

Kult počítačového zločinu: Počítačový zločin si získal díky on-line pachatelům, kteří se stali téměř celebritami hackerských komunit, kultovní přívržence. Fóra odborníků poukazující na potenciální bezpečnostní problémy často slouží jako předváděcí místa pro ctižádostivé počítačové kriminálníky.

Malwarové nábory: Organizovaný zločin nyní používá taktiky ve stylu KGB s cílem přilákat novou generaci hackerů a autorů malwaru. Počítačoví zločinci aktivně vyhledávají studenty i absolventy IT studií a pokoušejí se získat tuto „čerstvou krev“ na svou stranu.

Práce uvnitř firem: S využitím slabých bezpečnostních postupů ve společnostech stávající i bývalí zaměstnanci a externí dodavatelé často iniciují útoky sami. Počítačoví podvodníci sponzorují vysokoškoláky a dívají se přitom do budoucnosti, protože vědí, že budou později těžit z faktu, že se tito stanou zaměstnanci podniku a získají přístup do lukrativních systémů.


Článek byl převzat z Computerworldu.


Komentáře