Nové ISO má pomoci vytlačit z firem pirátský software

Dobrou prevencí proti problémům je efektivní správa softwaru neboli SAM - Software Asset Management. Praktikovat správu softwaru (dále SAM) zcela bez odborné kvalifikace se však může nevyplatit. Česká společnost pro jakost připravila pro profesionály v této oblasti personální certifikace.Firmy budou moci začít využívat nový standard ISO 19770, který jasně definuje, jak se má hospodařit se softwarem. Česká společnost pro jakost připravila pro profesionály v této oblasti personální certifikace. Certifikace SAM Manažer je určena pro interní zaměstnance firem, certifikace SAM Auditor pro specialisty z konzultačních firem.

Podle údajů mezinárodní protipirátské organizace BSA se v Česku užívá 40 procent softwaru nelegálně. Co do možných postihů největší riziko podstupují malé a střední firmy. Ty mají mnohdy jen chabý přehled o tom, jaký software se ve firmě nachází a užívá. „Z porušování autorských práv se nejčastěji zodpovídají správci výpočetní techniky a vedení firem. Ti o přítomnosti nelegálního softwaru přitom nemusí ani vědět,“ řekla Martina Hyndráková, jednatelka auditorské společnosti B-Right.
Dobrou prevencí proti problémům je efektivní správa softwaru neboli SAM - Software Asset Management. „SAM umožňuje mít firemní software trvale pod kontrolou, přenést maximum odpovědnosti za nelegální instalace na koncové uživatele a navíc přesně kontrolovat výdaje za software. V mnoha organizacích se investuje do programů, které ve skutečnosti nikdo nepotřebuje,“ uvedla Martina Hyndráková.
Praktikovat správu softwaru (dále SAM) zcela bez odborné kvalifikace se však může nevyplatit. „Je to stejně neopatrné jako si dělat na koleně účetnictví nebo daně,“ upozornila Hyndráková. V nejhorším případě mohou chyby vyjít na povrch až při policejní prohlídce kvůli podezření z porušování autorských práv k softwaru.
Na českém trhu bylo doposud těžké najít certifikovaného odborníka, který by firmám s nasazením SAM procesů pomohl. „Chyběl standard, který by jasně definoval postupy hospodaření se softwarem, i možnost certifikace odborníků. Existovaly jen různé neoficiální certifikace,“ vysvětlila Hyndráková. Česká společnost pro jakost proto připravila k vydání tuzemskou verzi mezinárodního standardu ISO 19770-1 a dále dva typy akreditovaných personálních certifikací. „ISO 19770 SAM Auditor je určen pro auditory – specialisty a certifikát ISO 19770 SAM Manažer pro zaměstnance firem, které se chtějí se SAMem vypořádat jen s využitím interních zdrojů,“ řekla Romana Hofmanová, vedoucí střediska certifikace osob z České společnosti pro jakost.

„Certifikaci vítáme, je to velký pokrok. Firmy se často ptají, jak mají poznat dobrou auditorskou firmu. ISO 19770 a související personální certifikace je dostatečnou garancí kvality auditorských služeb,“ dodal Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.
Česká verze normy ISO 19770 bude k dispozici na podzim letošního roku.
Personální certifikací pro SAM Specialisty mohou zájemci z Čech a Slovenska projít už od letošního června. Termíny následujících zkoušek jsou uveřejněny na webu České společnosti (www.csq.cz) pro jakost a dalších odborných informačních centrálách.


Komentáře