Nový antivirus chrání i před neznámými hrozbami

Nově založená společnost ZeroVulnerabilityLabs údajně přišla s revolučním řešením, které zabraňuje tomu, aby škodlivé kódy zneužívaly celou řadu softwarových chyb – včetně těch dosud neobjevených.

Nový antivirus chrání i před neznámými hrozbami


ExploitShieldStartup s názvem ZeroVulnerabilityLabs zdarma zpřístupnil program, který údajně umí zabránit tomu, aby škodlivé kódy zneužívaly chyby v různých, nejčastěji zneužívaných, počítačových programech nezávisle na tom, zda jsou již veřejně známé nebo ne. Aplikace s názvem ExploitShield Browser Edition je nyní dostupná ve fázi beta pro uživatele a neziskové organizace a podle ZeroVulnerabilityLabs je tak jednoduchá, že ji stačí nainstalovat a pak na ni uživatel už může zapomenout. Po nainstalování označí software aplikace, jež chrání, včetně často napadaných programů jako Adobe Reader, Flash, Java nebo Microsoft Office. Další a další chráněné programy přibývají každým dnem. Podle bezpečnostních expertů jde o zajímavý inovativní produkt, který využijí jak běžní uživatelé, tak společnosti.

Velká většina současných červů ve Windows funguje tak, že k průniku do systému využívá známé díry v programech. Jedinou ochranou proti nim je stále dokola stahovat nejnovější aktualizace, což však většina uživatelů nedělá, neboť je to „otravné“. Běžné antiviry před těmito typy útoků nechrání, a tak se nabízí otázka, co ExploitShield dělá odlišně? ZeroVulnerabilityLabs si nechává své tajemství samozřejmě pro sebe. Společnost tvrdí, že její software je schopný detekovat a zablokovat velmi kvalitní chyby typu „zero-day“ (tedy dosud veřejně neznámé) v Internet Exploreru nebo Javě.

Pokud ZeroVulnerabilityLabs opravdu přišel s tímto řešením, jeho produkt bude jistě velmi oblíbený. „Jakmile ExploitShield detekuje podezřelou aplikaci, která se snaží zneužít chybu v nějakém softwaru, automaticky ji zastaví a zavře,“ píše společnost na svých stránkách. „ExploitShield nemusí škodlivý kód nijak likvidovat, neboť zabrání přímo jeho spuštění.“ Korporátní uživatelé budou moci pomocí placené verze softwaru vybírat a spravovat chráněné aplikace manuálně. ExploitShield verze 0.7 lze stáhnout zde.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře