Nový bankovní trojský kůň na prodej za 7000 dolarů

Trojský kůň, jehož úkolem je krádež přihlašovacích a finančních údajů z online bankovních služeb, se aktivně propaguje a prodává na černém trhu. Malware s označením Kronos je určen ke krádežím dat prostřednictvím internetových prohlížečů Internet Explorer, Mozilla Firefox a Google Chrome.

Nový bankovní trojský kůň na prodej za 7000 dolarů


Společnost Trusteer, která tohoto trojského koně odchytila, tvrdí, že malware může využít techniku zachytávání dat z webových formulářů a obsahu HTML. Podle inzerátu na jednom z utajovaných fór kyberzločinců využívá novinka metodu skriptů přidávajících obsah, označovaných jako web-inject. S touto technikou jako první přišel nechvalně známý malware Zeus, jehož vývoj byl ovšem již zastaven.

V popisu malware je uvedeno, že, kromě možnosti odcizení dat nabízí trojský kůň moduly jak pro 32bitové, tak 64bitové verze systému. Kód je také vybaven maskovacími prvky, které ho mají chránit před detekci pomocí antivirových programů. A obsahuje dokonce nástroje pro blokování konkurenčního malwaru. Vývojáři Kronosu také prohlašují, že kód může obejít takzvaný „sandboxing“ používaný v moderních operačních systémech, který umožňuje izolované spouštění kódu bez přístupu k ostatním částem systému.

Malware se na černém trhu prodává za 7 000 dolarů, a tato částka zahrnuje další aktualizace a opravy chyb. Jeho tvůrci tvrdí, že se co do technických možností jejich malware vyrovná takovým programům pro infikování systému jako Zeus nebo SpyEye. Zaměstnanci Trusteeru oznámili, že se jim prozatím nepodařilo získat zdrojový kód tohoto malwaru.

Podle Dmitrije Tarakanova, specialisty společnosti Kaspersky Lab, není cena do 7 000 dolarů příliš vysoká, protože pokud si nějaký kyberzločinec Kronos pořídí, může s jeho pomocí vydělat stovky tisíc dolarů.

 

Úvodní foto: © bicubic - Fotolia.com


Komentáře