Nový doplněk pro Firefox zvyšuje bezpečnost šifrováním komunikace

Řada uživatelů má obavy ohledně „odposlechu“ svojí komunikace na internetu. Řešením, alespoň tedy pro příznivce Firefoxu, je nový doplněk přinášející šifrování při komunikaci s nejpopulárnějšími weby.


Bezplatný doplněk s názvem HTTPS Everywhere je výsledkem spolupráce mezi organizací Electronic Frontier Foundation, která si bere za cíl bránit zájmy a práva uživatelů internetu a vývojáři ze skupiny Tor Project.

Doplněk, určený zatím jen pro prohlížeč Firefox, vychází z technologie STS (Strict Transport Security), kterou propaguje tým, jenž se proslavil populárním bezpečnostním doplňkem Noscript. Pokud se zapne šifrovaná komunikace, je identifikována ikonou zámku a uživatel pak může být klidnější ohledně bezpečnosti svojí komunikace. Doplněk ovšem zatím podporuje jen několik webů, mezi nimi jsou však ty nejpoužívanější, jako Google, Wikipedia, Paypal a sociální sítě Facebook a Twitter. Podporovány jsou i americké zpravodajské weby The New York Times, The Washington Post a také stránky výrobců, EFF a Tor. Tvůrci slibují rozšiřování podpory pro další sítě a tvorbu kustomizovaných pravidel dle potřeby.

Například Google ovšem z bezpečnostních důvodů zavedl již minulý měsíc ve svém vyhledávači šifrované vyhledávání dostupné z adresy https://www.google.com, které vychází z podobného konceptu, ale neomezuje se jen na některý z webových browserů. Více viz článek Google přichází s větším soukromím při vyhledávání na webu. Zdá se také, že tento krok Googlu inspiroval i provozovatele dalších webů, kteří postupně pracují na alternativní možnosti používat při práci právě SSL.

Zástupci EFF varují uživatele Firefoxu, aby se vždy pozorně dívali, zda se jim při návštěvě některého z webů ukazuje ikona zámku a adresa URL je příslušně zbarvena, neboť v opačném případě není komunikace dobře zabezpečena a vystavují se tak napadení či odposlechu.Komentáře