Nový virus napadá vývojové prostředí Delphi


Programy vyvinuté v programátorském prostředí Delphi aktuálně čelí viru Win32/Induc.A. Znamená to, že kterýkoli program (spistitelný soubor) zkompilovaný v Delphi na nakaženém počítači může být infikovaný.

Win32/Induc.A není destruktivní a sám o sobě nezpůsobuje žádné škody. V případě napadení počítače však označuje software vyvinutý v prostředí Deplhi jako hrozbu. Díky systému ThreatSense.Net zachytil Eset v první den detekce nového viru více než 30 tisíc unikátních infikovaných souborů.

Programy vyvíjené v Delphi bývají často robustní databázové aplikace, využívané například bankami či jinými organizacemi, které zpracovávají množství dat. Právě tyto některé instituce již hlásily, že jejich aplikace byly virem Win32/Induc.A napadené.

„Během doby, kdy byl virus neodhalený, dokázal infikovat relativně velké množství počítačů. Díky tomu došlo k distribuci infikovaného softwaru přímo jeho výrobcem, který nevěděl, že má napadený počítač a v okamžiku vydání svého programu nakazil uživatele, kteří si jeho aplikaci vytvořenou v Deplhi nainstalovali. Mnozí uživatelé si přitom myslí, že se jde o falešné poplachy, protože nakažený distribuovaný program znají “, uvádí vedoucí virové laboratoře společnosti ESET Juraj Malcho.Komentáře