NSA měla přístup k obsahu chytrých telefonů

Podle informací německého deníku Der Spiegel měly americké a britské vládní agentury přístup k uživatelským datům uloženým na chytrých telefonech.

NSA měla přístup k obsahu chytrých telefonů


Pro NSA nebyl podle Der Spiegelu problém překonat ochranné mechanismy chytrých telefonů od Applu, BlackBerry i zařízení s operačním systémem Android. Americká vládní agentura tak měla prakticky volný přístup k citlivým datům obrovského množství uživatelů po celém světě.

Z dokumentů, které má německý deník k dispozici, vyplývá, že NSA mohla snadno získat seznam kontaktů, přehled hovorů, informace o lokaci, poznámky nebo obsah textových zpráv. Na druhou stranu není jasné, v jaké míře NSA této možnosti využívala. Podle Der Spiegelu je pravděpodobné, že takto špehovala pouze vybrané jedince.

Vedle americké NSA se měla na špehování uživatelů podílet také její britská obdoba GCHQ. Podle Der Spiegelu obě agentury vytvořily pro každý typ telefonu vlastní pracovní skupinu. Oficiálním důvodem špehování měla být ochrana proti potenciálním hrozbám, zejména pak terorismu.

Zástupce Googlu, výrobce operačního systému Android, se již vyjádřil v tom smyslu, že společnost o existenci špehovacích pracovních skupin neměla žádné ponětí. Google také rozhodně odmítá, že by vládním organizacím svůj operačním systém sám zpřístupnil.

„Uživatelská data zpřístupňujeme vládním organizací pouze v souladu se zákonem. Bezpečnost našich uživatelů má pro nás nejvyšší prioritu,“ uvedl Google.

Z dokumentů dále podle Der Spiegelu vyplývá, že po určité období v roce 2009 neměla NSA přístup k uživatelským datům v zařízeních BlackBerry, protože kanadský výrobce v té době začal používat novou metodu pro kompresi dat. Tento „problém“ se však NSA nakonec podařilo vyřešit. V britské GCHQ pak podle dokumentů překonání této překážky dokonce slavili jako velký úspěch.

Der Spiegel neuvedl, jak se k dokumentům dostal. Jedním z autorů článku je však Laura Poitrasová, americká režisérka s úzkými kontakty na Edwarda Snowdena, který v současnosti stále ještě pobývá v Rusku.

Úvodní foto: © Calado - Fotolia.com


Komentáře