NSA napadla a špehuje přes 50 tisíc počítačových sítí

Americká Národní bezpečnostní agentura se měla údajně nabourat do více než 50 tisíc počítačových sítí po celém světě.

NSA napadla a špehuje přes 50 tisíc počítačových sítí


NSA do infikovaných zařízení nainstalovala vlastní specializovaný malware, díky kterému získala kompletní přehled o veškerém dění na napadené síti. S informací přišel nizozemský list NRC Handelsblat, který ve své zprávě vychází z dokumentů poskytnutých již dříve Edwardem Snowdenem.
Počet infikovaných sítí je podle deníku konkrétně zmíněn v přísně tajné prezentaci NSA. K tomuto dokumentu měly mít rovněž přístup zpravodajské služby v Austrálii, Kanadě, Velké Británii a na Novém Zélandu.

K infikování sítí mělo dojít v rámci programu Computer Network Exploitation. Jak na svých stránkách uvádí samotná NSA, cílem tohoto programu je proniknout do nepřátelských počítačových sítí a odtud získat důležitá data. Takto zneužito bylo přes 50 tisíc počítačových sítí po celém světě.

Deník Washington Post již dříve informoval, že k vedení podobných útoků jsou používány nástroje vytvořené speciálním týmem NSA Tailored Access Operations. Prostřednictvím infikovaných počítačů je možné odposlouchávat komunikaci na celé síti, kopírovat uložená data a připojovat se do zneužitých sítí zvenčí. Do konce letošního roku by počet špehovaných sítí mohlpodle odhadů překonat hranici 85 tisíc.

Z uniklé prezentace dále vyplývá, že NSA má přístup k velkým podmořským kabelů sloužícím k internetovému přenosu mezi kontinenty. Připojena je k nim prý na 20 různých místech – většinou mimo území USA.

V prezentaci se také píše, že NSA udržuje styky se zpravodajskými službami dalších 30 zemí (mimo výše zmíněnou čtveřici) nebo že má přístup k 52 zařízením určených k zachycování zahraniční satelitní komunikace v rámci projektu FORNSAT.

Úvodní foto: © juanjo tugores - Fotolia.com


Komentáře