NSA se prolomila do serveru ve firmě Huawei

Během víkendu byly uveřejněny zprávy tvrdící, že americká agentura NSA se dostala do serverů centrály Huawei, špehovala komunikace vedení společnosti a připravovala si půdu na infikování vybavení tohoto výrobce.

NSA se prolomila do serveru ve firmě Huawei


Podle informací, které během víkendu vyšly v časopisech The New York Times a Der Speigel a které jsou postaveny na dokumentech získaných Edwardem Snowdenem, NSA úspěšně pronikla do sítě v centrále Huawei Technologies v čínském městě Šen-čen.

Agentura NSA odmítla komentovat tvrzení, že systematicky napadala centrálu společnosti Huawei Technologies a monitorovala komunikaci nejvyššího vedení. V e-mailu adresovanému IDG News Service agentura tvrdí, že odmítá komentovat podobná konkrétní obvinění ze špionážních aktivit: „Aktivity agentury NSA jsou cílené pouze na podložené zahraniční špionážní cíle v reakci na požadavky v souladu svého mandátu.“

Jde o další zprávy v dlouhotrvajícím špionážním seriálu. Představitelé Spojených států po léta tvrdí, že Čínská lidová armáda spolupracuje s výrobci a kyberzločinci na špionáži proti americkým společnostem a vládním agenturám. Od loňského června ovšem dokumenty postupně uvolňované dřívějším externím spolupracovníkem NSA Edwardem Snowdenem v různých agenturních organizacích ukazují, že NSA byla zapletena do řady rozsáhlých výzvědných programů, včetně těch zacílených na čínské výrobce síťového hardwaru.

NSA se usilovně snaží distancovat od čínských aktivit a podle ní nikdy u NSA nedochází ke sběru dat, která by posloužila ke krádežím cenných informací cizích společností ve prospěch amerických.

Operace s kódovým označením Shotgiant se jednat snažila prokázat spojení mezi čínskou armádou a Huawei a současně implantovat zadní vrátka do síťového vybavení určeného na prodej zákazníkům společnosti. Citované dokumenty pocházejí z roku 2010, počátek operace se ale datuje až do roku 2006. Není jasné, jak úspěšná byla, protože technické detaily nebyly na základě žádosti americké vlády uveřejněny.

V každém případě v druhé polovině roku 2011 americké ministerstvo průmyslu zabránilo tomu, aby se produkty firmy Huawei mohly podílet na projektu budujícím národní bezdrátovou síť. Huawei také na únorové výstavě mobilní techniky oficiálně potvrdila, že se prakticky vzdala účasti na budování síťové infrastruktury USA, což je krok, který se může projevit i na poklesech prodejů jejích mobilních zařízení, jejichž je třetím největším výrobcem na světě.

Huawei situace využila k prohlášení, že se prokazuje, že nikdy dobrovolně nepředávala žádná data vládě, ať americké nebo čínské, a že by se měli výrobci spojit a řešit problematiku vlastní bezpečnosti kolektivně a mnohem intenzivněji.

 

Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com


Komentáře