NSA údajně odposlouchávala Angelu Merkelovou

Německý ministr zahraničí si pozval na kobereček amerického ambasadora v Berlíně, aby spolu probrali nařčení, že byl americkými tajnými službami odposloucháván telefon kancléřky Angely Merkelové.

NSA údajně odposlouchávala Angelu Merkelovou


Mluvčí Ministerstva zahraničí potvrdila, že americký ambasador v Německu John Emerson se sešel s ministrem zahraničí Guido Westerwellem včera odpoledne a byl informován o pozici německé vlády k celé věci. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ve středu v tiskovém prohlášení uvedl, že podle jejich informací byl mobilní telefon Angely Merkelové monitorován americkými tajnými službami.

Merkelová se o celé věci bavila s prezidentem Barakem Obamou a údajně mu důrazně řekla, že s takovými praktikami jednoznačně nesouhlasí a jsou podle ní naprosto nepřijatelné. Monitorování komunikace mezi spřátelenými vládami by se podle Merkelové jednoduše nemělo vyskytovat. Během telefonického rozhovoru Obama Merkelovou ujistil, že Spojené státy „komunikaci Merkelové neodposlouchávají a odposlouchávat nebudou.“

Po setkání s ambasadorem Westerwelle uvedl: „Potřebujeme zjistit pravdu, a potřebujeme ji hned.“ Šéf sekretariátu Merkelové Ronald Potalia, jenž je také zodpovědný za výkon dohledu nad německými tajnými službami, následně dodal, že Berlín dal Washingtonu na předložení důkazů v celé kauze ultimátum. Potalia řekl, že Berlín trvá na zodpovězení všech svých otázek. Problém špionáže spolu mezi čtyřma očima řešili Merkelová a francouzský prezident Hollande také na summitu EU. Vysoký francouzský představitel následně dodal, že Němci a Francouzi chtějí svou odezvu Američanům koordinovat.

Německá kancléřka očekává, že Američané svou nevinu dokáží. Věc se řeší na úrovni vysokých představitelů obou vlád v Berlíně a Washingtonu. Setkání Němců s Američany navazuje na zprávy z uplynulých několika měsíců, které poukazovaly na praktiky americké vládní agentury NSA. Informace o špehování NSA se začaly objevovat v červnu, když britský list Britský deník The Guardian začal zveřejňovat materiály o rozsáhlých odposleších a sběru dat, jež zpřístupnil bývalý zaměstnanec NSA Edward Snowden.

NSA monitorovala (a nejspíše stále monitoruje) jak americké telefonní hovory, tak komunikaci v zámoří. Na počátku tohoto týdne se také objevily informace o tom, že Američané špehovali prezidenty cizích států. V pondělí si francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius předvolal amerického ambasadora, aby mu tento vysvětlil, zda NSA špehovala francouzské telekomunikační společnosti a shromažďovala data o milionech hovorů. V úterý pak oznámila mexická vláda, že NSA nejspíše sledovala e-mailovou konverzaci tamního prezidenta.

 

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře