NY Times a Twitter opět pod útokem zločinců

K útokům na webové stránky deníku New York Times a sociální síť Twitter se přihlásila Syrská elektronická armáda.

NY Times a Twitter opět pod útokem zločinců


Útočníkům se podařilo pozměnit registrační údaje domén amerických internetových deníků NY Times a Huffington Post, čímž je odstavili na několik hodin z provozu. Napadena byla také mikroblogovací služba Twitter, která ale zůstala funkční.

Za útokem podle všeho stojí skupina, která si přezdívá Syrská elektronická armáda, což je organizace podporující syrského prezidenta Bašára al-Asada.

Jde o dosud největší útok provedený touto skupinou. V uplynulých měsících se hackeři zaměřili na velké mediální společnosti jako Financial Times, Washington Post, CNN nebo BBC. Poslední útok měl však mnohem déle trvající následky.

Napadené domény měla ve své správě australská společnost Melbourne IT. Útočníci získali přístup do jejího systému a změnili nastavení DNS. Pokud jste tak do adresního řádku prohlížeče zadali například nytimes.com, místo stránek amerického deníku jste se dostali na web Syrské elektronické armády.

V případě Twitteru hackeři zneužili doménu twimg.com, kterou sociální síť používá pro ukládání obrázků. Zatímco Twitter tak zůstal v provozu, některé stránky na twimg.com se nezobrazovaly správně.

Australský registrátor dává zneužití adres za vinu třetí straně – firmě, která přes systém společnosti prodává domény. Od této firmy měla Syrská elektronická armáda získat přístupové údaje k editaci DNS. „Pokud máte platné jméno a heslo, náš systém předpokládá, že jste oprávněný majitel a uživatel doménového jména,“ řekl ředitel Melbourne IT Theo Hnarakis.

V době výpadku pokračoval New York Times v publikování svých článků prostřednictvím profilu na Facebooku. Společnost mezitím varovala své zaměstnance, aby byly opatrní při e-mailové komunikaci, dokud se situace nevyřeší.

Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com


Komentáře