Objem SMS spamu stoupá


Spam dnes představuje přes 90 % e-mailového provozu (měřeno počtem zpráv, nikoliv datových objemů). Před deseti lety bylo přitom toto číslo 20 %. A to je právě i podíl, který již v některých asijských zemích začíná dosahovat spam v SMS. I ve Velké Británii a USA je nevyžádaných SMS již desetina. Je možné, že tento podíl bude s několikaletým zpožděním následovat to, k čemu došlo v případě e-mailu.

Brad Greene, viceprezident GSM Association, uvedl, že ho tento trend překvapuje, protože na rozdíl od e-mailu je rozesílání nevyžádaných SMS pro spammery přece jen spojeno s finančními náklady. Někteří operátoři ale nabízejí tarify s neomezeným počtem SMS zpráv a rozšíření SMS spamu napomáhá také nástup rychlých bezdrátových modemů. Green nicméně uvedl, že GSM Association podniká kroky, aby vývoj mobilního spamu nekopíroval e-mail.

Operátoři mají problém nevyžádané SMS blokovat, např. pro ně vyhradit složku spam. Pokud totiž uživatel za odeslání SMS zaplatil, operátor je podle smluvních podmínek povinen zprávu doručit (leda by si mohl být jistý, že zákazník porušuje smluvní podmínky). Vytvoření spamové složky by také znamenalo aktualizovat firmware současných telefonů.

 Komentáře