Objem spamu po úspěšných útocích na botnety klesá

Podle antivirové společnosti Kaspersky Lab klesl v loňském roce podíl spamu na 70 procent.

Objem spamu po úspěšných útocích na botnety klesá


Společnost Kaspersky Lab vydala svůj bezpečnostní bulletin „Spam Evolution 2012“. Podle něj celková úroveň spamu pokračovala v poklesu po celý rok 2012 a dokonce i počty škodlivých příloh se snížily.

Pád je to samozřejmě relativní. I po osmiprocentním poklesu představuje spam stále šílených 72 % všech emailových zpráv v průběhu roku, to znamená desítky bilionů emailů se zbytečným nebo škodlivým obsahem bloudících po internetu každý rok.

Pokles byl konzistentní po celý rok, objemy se snižovaly každý měsíc a v posledním čtvrtletí klesly pod 70% hranici.

Je jasné, že přesné procent spamu zaslané uživatelům či do sítě se mění podle státu nebo regionu, kde asijská aktivita je nyní neúměrně velká. Z hlediska distribuce vede tabulky Čína, ze které je odeslaný každý pátý spam, před Spojenými státy s 15,6 %. Asie jako celek je nyní zodpovědná za polovinu veškerého spamu. Latinská Amerika i Evropa v žebříčcích poklesly.

Podíl škodlivých příloh mírně poklesl na 3,4 % – tady ovšem nejsou do zpráv započítány zahrnuté odkazy na škodlivé stránky. Podle Kasperského je za nevídaným pádem zlepšená kvalita filtrování. Velký vliv ale nepochybně mělo i rozbití řady botnetů - platforem složených z počítačů – zombií ovládaných nějakým malwarem a odesílajícím spamové zprávy z tisíců ovládnutých počítačů podle příkazů ovládacího centra. Počátek poklesu spamu v roce 2010 koreloval s neutralizací několika velkých distribučních sítí.

Tento týden byl vypnut botnet „Virut“, jeden z velký odesilatelů spamu rozprostírající se přes východní Evropu a Spojené státy. Podařilo se to díky polskému národnímu doménovému registrátoru, který zasáhl proti doménám a ovládacím serverům tohoto botnetu.

Je také možné, že kriminální skupiny našly lepší cesty k penězům - například infiltrací do sociálních médií. Jak ale prohlásila Darja Gudkovová ze společnosti Kaspersky Lab: „Tento propad je výsledkem postupného přechodu inzerentů od spamu k jiným vhodnějším a legálnějším prostředkům propagace produktů a služeb. Nicméně to neznamená, že spam v nejbližší době vymizí. Škodící spamy, krádeže, propagace ilegálního zboží nemůže jednoduše migrovat na legální platformy díky své inherentně kriminální povaze. Očekávám, že pokles v objemu spamu během roku 2013 bude přinejlepším zanedbatelný.“

Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com


Komentáře