Odcizení uživatelských dat od Sony je noční můrou, tvrdí experti

Odcizení 77 milionů účtů ze sítě Sony PlayStation Network obsahujících osobní data poukázalo na rizika spojená s poskytováním svých údajů poskytovatelům internetových služeb.


O masivní krádeži dat, uskutečněné hackery minulý týden, informoval včera náš sesterský web PC World v článku Sony přiznává, že hackeři ukradli citlivá data uživatelů konzolí PS3. Americká expertka na krádeže identit Denise Richardsonová situaci komentuje slovy, že vždy, když se něco podobného stane, je to k pláči, protože se jedná o zlatý důl informací, které je možné nejrůznějším způsobem zneužít. Pokud jde o událost takového rozsahu, jedná se pak doslova o noční můru. Sony navíc o úniku dat informovalo až tento týden, i když síť PlayStation Network (PSN) byla odstavena již v minulém týdnu. Díky tomu se na Sony hrne kritika z nejrůznějších stran.

Společnosti jako Sony sice obvykle uživatele odškodňují při podobných situacích např. ročním bezplatným využíváním některých svých služeb, ale podle Richardsonové to není dostatečnou záplatou a zloději dat se mohou situaci dále smát.

Ze sítě Sony byly ukradena čísla platebních a kreditních karet a data jejich expirace se jmény a také další osobní informace jako data narození, adresy bydliště uživatelů, e-maily a podobně. Sony sice uklidňuje uživatele, že mezi odcizenými daty nebyly trojmístné CVV/CVC kódy, které jsou na zadní straně karet a jsou jakousi alternativou PINu, nicméně Mike Godwin, expert na počítačové právo, říká, že to je jen velmi slabá náplast na tragédii, která nastala.

Mezi 77 miliony kompromitovanými účty je řada takových, které patří teenagerům a mladým lidem, z nichž řada možná nezjistí po celé další roky, že jejich data byla kompromitována. Další vývoj situace bude podle Richardsonové záležet na tom, kolik škod únik osobních dat ze sítě PlayStation Network napáchá a expertka odhaduje, že to Sony bude stát miliardy dolarů.

Denise Richardsonová radí, aby postižení uživatelé zablokovali svoje kreditní karty, změnili si svoje hesla a pečlivě sledovali svoje e-maily a další komunikační kanály a aby si důkladně rozmysleli, než opět svoje osobní data zadají na nějaký web, který je o ně požádá.Komentáře