Odstavení botnetu Rustock snížilo množství spamu o třetinu


Symantec představil výsledky březnové zprávy MessageLabs Intelligence Report. Podle analýzy botnet Rustock, ještě v době, kdy byl aktivní, rozesílal v březnu 13,82 miliard nevyžádaných e-mailů denně, což představovalo v průměru 28,5 % z celosvětového podílu spamu rozesílaného všemi botnety. Po odstavení botnetu Rustock celosvětový objem spamu kles o třetinu a ostatní botnety naopak začaly zvyšovat svou aktivitu. Po Rustocku nyní převzal pomyslné žezlo pro nejaktivnější botnet pro rozesílání spamu Bagle.

„Teprve čas ukáže, zda se zločinci z Rustocku, který se stal jedním z techniky nejdůmyslnějších botnetů posledních let, budou schopni vzpamatovat z tohoto koordinovaného odstavení," říká Paul Wood ze Symantecu. „Rustock byl významnou součástí sítě botnetů a škodlivého kódu od ledna 2006, což je mnohem déle, než byla aktivní většina jeho současníků."

Zajímavostí je, že na konci roku 2010 Bagle nepatřil do první desítky botnetů rozesílajících spam, jak vyplývá z výroční zprávy MessageLabs Intelligence za rok 2010. Na konci roku 2010 byl Rustock zodpovědný až za 47,5 % veškeré nevyžádané pošty a denně rozesílal přibližně 44,1 miliardy nevyžádaných e-mailů.

V březnu pocházelo 83,1 % z celosvětového podílu spamu z botnetů, což je nárůst o 6,1 % ve srovnání se 77 % z konce roku 2010. V průběhu roku 2010 byl podíl botnetů na rozesílání spamu v průměru 88,2%.Komentáře