Orwellova vize se začíná naplňovat. A v Británii...

Velká Británie se pomalu stává zemí jako vystřiženou z legednární knihy 1984 George Orwella. Celkem je nyní v zemi rozmístěno 4,2 miliónu bezpečnostních kamer!Velká Británie se pomalu stává zemí jako vystřiženou z legednární knihy 1984 George Orwella. Celkem je nyní v zemi rozmístěno 4,2 miliónu bezpečnostních kamer!

Ty zajišťují, že každý občan je denně zaznamenán zhruba třistakrát… Některé z těchto kamer jsou přitom vybavovány i reproduktory (např. v Middlesbrough), takže jejich obsluha může živě upozorňovat na některé skutečnosti nebo je přímo komentovat. Britové si tak pomalu zvykají na hlášení z výšin typu: „paní v modrém kabátu, dejte si pozor na kabelku“, „pán s deštníkem a diplomatkou laskavě zvedne nedopalek, který právě odhodil“ nebo „žádáme pána v červené mikině, aby přešel na druhou stranu chodníku – na střeše pracují pokrývači“.

V budoucnu DNA od každého?
A to není všechno. Britská policie má největší databázi DNA vzorků na světě (pokrývá celkem 5,2 % populace, kdežto třeba v USA mají takto podchyceno jen 0,5 % obyvatel).

Premiér Blair navíc požaduje, aby všichni občané nosili biometrické identifikační karty – což je v zemi, kde neexistují žádné osobní identifikační průkazy opravdu odvážný požadavek.

Není se čemu divit, že odpůrci těchto návrhů zveřejnili plakáty Blaira s hitlerovským knírkem – ten ale byl vytvořen z čárového kódu. Plakát nakonec řešila až britská etická reklamní komise, která jej shledala přijatelným.

Kamery s identifikací
Během uplynulého desetiletí bylo jen do monitorovacích kamer vládou investováno přes půl miliardy liber. Výsledkem je, že dnes připadá jedna na čtrnáct obyvatel…
V roce 2016 by přitom všechny kamery měly být vybaveny softwarem schopným v reálném čase rozpoznávat konkrétní osoby.

Kromě citelných zásahů do soukromí se systému nedá upřít i skutečná pomoc. Jen v loňském roce pomohl objasnit 45 tisíc zločinů, a to včetně 422 vražd, 645 znásilnění a 9.000 vloupání.


Komentáře