Pět kybernetických hrozeb, které musí mít každý manažer IT bezpečnosti na paměti

Sítě se vyvíjí nebývalým tempem. Fyzická a virtuální prostředí, privátní a veřejné cloudy a stoupající množství IoT a koncových zařízení zásadním způsobem zvětšují prostor pro potenciální útoky. Ochrana síťových prostředí klade před manažery počítačové bezpečnosti řadu složitých problémů. Částečně je to způsobeno tím, že roste rozsah a závažnost kybernetických hrozeb, které se snaží využít nových možností k útoku.

Pět kybernetických hrozeb, které musí mít každý manažer IT bezpečnosti na paměti


Manažeři informační bezpečnosti si musí uvědomovat zejména to, že:

  • digitální stopa podniků i jednotlivců se rychle zvětšuje, včetně nových multicloudových strategií, a tím se zvětšuje prostor pro možné útoky,
  • téměř každé zařízení je potenciálním cílem a téměř cokoli lze užít k provedení kyberútoku,
  • hrozby jsou inteligentnější a útoky automatizovanější, což značně ztěžuje jejich odhalení.

 

Společnost Fortinet nedávno identifikovala pět faktorů, které stojí za změnami kyberbezpečnostního prostředí. Každý z nich komplikuje ochranu sítí, dat a komunikace před útočníky:

 

1. Internet věcí

Hovoříme-li o zařízeních internetu věcí (IoT), můžeme je rozdělit do tří základních kategorií. Do první kategorie spadají spotřebitelská IoT zařízení. Jedná se o běžné přístroje jako chytré telefony, hodinky, domácí spotřebiče a domácí zábavní systémy.

Zbývající dvě kategorie zahrnují zařízení, jako jsou kontrola stavu skladových zásob, sledování polohy zařízení, lékařské přístroje nebo výrobní systémy. Informace, které tato zařízení poskytují v reálné čase, zvyšují produktivitu a efektivitu, což se projevuje v podobě konkurenční výhody. V dalších prostředích dokážou tyto nástroje šetřit energii a přírodní zdroje i chránit životy. U většiny IoT zařízení nelze konfigurovat zabezpečení a není možné instalovat bezpečnostního klienta. Odborníci očekávají, že v roce 2020 bude čtvrtina všech počítačových útoků cílit na IoT.

2. Zavádění cloudu

Cloud mění způsob, jakým podniky fungují. Do několika let bude 92 % všech pracovních zátěží zpracováváno v cloudových datových centrech a pouze zbývajících 8 % zůstane v tradičních lokálních datových centrech. Cloudové služby se však nachází mimo hranice podnikové sítě, a tedy i dosah tradičních bezpečnostních řešení.

Ačkoli většina poskytovatelů cloudových služeb nabízí určitou úroveň zabezpečení a smlouvy o zaručené úrovni služeb (SLA), existuje dlouhá řada dalších faktorů, které je nutné řešit, například viditelnost dat a možnost sledování jejich pohybu mezi jednotlivými cloudovými prostředími, konzistentní uplatňování bezpečnostních pravidel, ukládání dat v cloudu, centralizovaná koordinace a správa pravidel nebo schopnost reagovat na škodlivý datový provoz, jehož původ je v cloudovém prostředí nebo který jím protéká.

3. Vyděračský software

Neuplyne den, aby se mezi novinovými titulky neobjevila zpráva o vyděračském softwaru. Denně dochází k více než 4000 vyděračských útoků a měsíčně je zasaženo 30 až 50 tisíc zařízení. Největší ztráty při napadení vyděračským softwarem přitom představují náklady na výpadek systémů. 63 % podniků, které se loni staly obětí takového útoku, uvedlo, že u nich došlo k výpadku ohrožujícímu obchodní činnost. V případě napadení zdravotnických zařízení může výpadek ohrožovat i životy.

4. SSL

Značnou část síťového provozu tvoří důvěrná nebo citlivá data šifrovaná pomocí technologií, jako je SSL. Šifrování SSL sice chrání data protékající podnikovými sítěmi, ale zneužívají ho také kyberzločinci k ukrytí malwaru, sondování sítě a škodlivému provozu. To znamená, že je nutné otevřít a prozkoumat každou zprávu, a není-li závadná, opět ji zabalit a odeslat. Tato operace je extrémně náročná na výpočetní zdroje. Při velké zátěži bezpečnostních nástrojů může docházet k výraznému snížení výkonu sítě. Podniky a organizace, které pracují s aplikacemi citlivými na rychlost přenosu dat, proto buď důležitý provoz nešifrují, nebo šifrovaný provoz nekontrolují. Obě varianty však výrazně zvyšují již tak velká bezpečnostní rizika.

5. Nedostatek kvalifikovaných bezpečnostních odborníků

Podniky se potýkají nejen se stále důmyslnějšími hrozbami, ale také s nedostatkem kvalifikovaných bezpečnostních odborníků a růstem nabídky bezpečnostního softwaru. Dnes na trhu práce chybí 1 milion odborníků, v roce 2020 to podle odhadů bude o polovinu více.

Podniky se vybavují k obraně proti novým bezpečnostním hrozbám a zavádí do svých distribuovaných sítí desítky bezpečnostních řešení od různých výrobců, jejichž správa a integrace jsou časově náročné a pracné, přičemž většina subjektů se i bez toho potýká s nedostatkem zdrojů. Řešením je konsolidovaný přístup, kdy tradiční bezpečnostní technologie budou integrované a automatizované v rámci jednotné, úzce provázané bezpečnostní architektury, která dokáže pojmout dnešní vysoce elastické sítě a přizpůsobovat se jejich rozvoji a zároveň sledovat a chránit zařízení a data kdekoli v celém podnikovém ekosystému.

Úvodní foto: Fortinet


Komentáře