PIN ke kartě v seznamu a další hříchy uživatelů mobilních telefonů

Co všechno může o svém majiteli prozradit mobilní telefon a SIM karta? Podrobný článek na toto téma přináší New Scientist.


Některá data ze starých SIM karet se již nezobrazují na nových přístrojích, a tak na ně uživatelé jednoduše zapomenou. Stále více mobilních zařízení je nakaženo malwarem, který může i sledovat hesla třeba k bankovním účtům nebo zadávaná čísla platebních karet. Specializované aplikace mohou umožnit sledování, třeba ve spojení s Google Maps nebo Google Latitude. Člověka lze sledovat i bez zapnuté GPS.

Ale i tak obyčejná aplikace, jako je kalendář, může nálezci či zloději telefonu prozradit časovým harmonogram a umožnit úspěšné vloupání. Řada lidí si do mobilních telefonů ukládá PIN k platební kartě například jako číslo fiktivní osoby. To je samo o sobě snad rozumné, ale rozhodně není rozumné, pokud je takové číslo čtyřmístné, to ihned vzbudí podezření. Není nejvhodnější ani PIN doplnit nulami.

Zatímco s daty na počítači lidé dnes již vesměs zacházejí opatrněji a třeba pevný disk před vyhozením smažou a přepíší, s mobilními telefony a SIM kartami se to dosud nedělá. I zde je navíc smazaná data (např. smazané SMS) s různou úspěšností obnovovat.

Když se odborníci soustředili na namátkově vybrané telefony určené k recyklaci (odhaduje se, že od roku 2012 přesáhne počet ročně recyklovaných telefonů 100 milionů; počet ztracených nebo ukradených mobilů loni přesáhl 20 milionů), zjistili, že i většina zařízení bez SIM karet obsahuje dostatek údajů k identifikaci svého předchozího uživatele. To se týkalo i zařízení BlackBerry, přestože ta nabízejí možnost šifrování – řada lidí ji však nepoužívá.

Často se podaří určit i zaměstnavatele, strukturu společnosti a to, kdo z kontaktů v telefonu odpovídá za jaké úkoly.

Navíc – očekává se další generace mobilních telefonů, která dokáže třeba hlídat tep, takže bude obsahovat i „zdravotnická“ data...

Jedná se o reportáž ze společnosti DiskLabs, která provádí forenzní analýzu mobilních telefonů pro britskou policii.

Celý článek na New Scientist

 

 Komentáře