Piráti dali první verzi Windows 7 ke stažení na internet

První pre-beta verze operačního systému Windows 7, kterou dostali v minulém týdnu vývojáři na Professional Developers Conference Microsoftu v Los Angeles, pronikla už i na internet a je k dispozici ke stažení například prostřednictvím sítě BitTorrentu.První pre-beta verze operačního systému Windows 7, kterou dostali v minulém týdnu vývojáři na Professional Developers Conference Microsoftu v Los Angeles, pronikla už i na internet a je k dispozici ke stažení například prostřednictvím sítě BitTorrentu.

Informoval o tom americký Computerworld a podle dostupných informací byly první uniklé kopie k dispozici dokonce již několik hodin po jejich uvolnění na konferenci Microsoftu. Konkrétně první 32bitové Windows 7 byly ke stažení 29. října a 64bitové pak o den později, 30. října.

O víkendu byla již k dispozici řada sdílených kopii na například na stránce Pirate Bay se ukazovalo 1 400 sdílečů 32bitových Windows 7 a dalších 5 300 uživatelů, kteří neměli kopii ještě dotaženou nebo byli tzv. „leecheři“. Podle komentářů uživatelů se jedná o verzi Windows 7 Ultimate, ale je potřeba poznamenat, že tato verze je opravdu jen pro testovací účely a první beta verze s dokončeným API, která se možná dočká veřejného testování, bude k dispozici až na začátku příštího roku.
U 64bitových Windows 7 byl provoz na Pirate Bay slabší, bylo zde 260 sdílečů a 900 dalších uživatelů s částí staženého torrentu. Co se týká délky instalačních souborů nového operačního systémů, 32bitová verze má 2,72 GB a 64bitová pak 3,36 GB.

Microsoft se s tímto únikem testovacích verzí nesetkal poprvé a například v polovině roku 2007 unikl Service Pack 1 pro Vistu, který byl rozeslán 15 000 testerům a na BitTorrentu pak byl k dispozici během jediného dne. Stejně tak posledního února tohoto roku se dostala na web finální verze tohoto Service Packu ještě dříve, než si jej uživatelé mohli stáhnout oficiální cestou. Service Pack 3 pro Windows XP byl na Pirate Bay ke stažení také dříve, než jej začal distribuovat Microsoft.

Podobné problémy řeší i Apple, jehož Mac OS X 10.5 Leopard se v beta verzi dostal v červnu 2007 do BitTorrentové sítě. Už tři roky předtím společnost Apple za podobnou činnost v souvislosti s Mac OS X 10.4 sice žalovala 28 lidí, ale nakonec neudělala nic dalšího proti tomu, aby podobný skutky zastavila.

Viz také:
Windows 7: Microsoft vylepší řízení uživatelských účtů z Visty


Komentáře