Platební karty zítřka budou chytřejší a bezpečnější

Mobilní telefony jsou stále menší, takže se jejich podoba postupně blíží platebním kartám. A platební karty? Možná budou zase vypadat podobně jako mobilní telefony – s klávesnicí a displejem.Mobilní telefony jsou stále menší, takže se jejich podoba postupně blíží platebním kartám. A platební karty? Možná budou zase vypadat podobně jako mobilní telefony – s klávesnicí a displejem.

Prototyp příští platební karty představila společnost Visa. Karta obsahuje displej (8číslicový) a vestavěnou „klávesnici“ s 12 tlačítky. Jedno z tlačítek by mohlo (po zadání PINu) generovat jednorázový kód, který by se mohl používat i při internetových transakcích – to by výrazně zvýšilo bezpečnost systému platebních karet, protože znalost samotného čísla karty by už k provedení transakce nestačila.
Taková metoda autentifikace se zdá být výhodná, neboť na jednu stranu umožňuje ověření, na druhé straně samotný PIN nebude zadáván nikde jinde než na vlastní kartě. Protože kód má pouze jednorázovou platnost, nic zvláštního by se nemělo stát, ani kdyby byl při transakci útočníkem nějak zaznamenán.
Karta by navíc mohla být používána i k ověření důvěryhodnosti elektronického obchodu. Server e-shopu by při transakci vygeneroval kód, který by uživatel zadal do karty, a ta by potvrdila důvěryhodnost serveru, respektive to, zda nejde o nějakou podvodnou repliku důvěryhodného serveru.
V nových platebních kartách má být vestavěna baterie, která by při cca 20 transakcích týdně měla vydržet až 3 roky.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Jak zařídit bezpečné zpracování platebních karet
PaySec: mikroplatby od ČSOB


Komentáře