Počítače NASA ohrožují mravenci

Invazní mravenci jsou v Texasu odpovědní za stále více problémů. Způsobují nefunkčnost počítačů a další elektroniky, ale i automobilů nebo systémů pro odvádění odpadu. Nyní musí ochranu svých kritických systémů před těmito neobvyklými útočníky řešit i NASA.Invazní mravenci jsou v Texasu odpovědní za stále více problémů. Způsobují nefunkčnost počítačů a další elektroniky, ale i automobilů nebo systémů pro odvádění odpadu. Nyní musí ochranu svých kritických systémů před těmito neobvyklými útočníky řešit i NASA.

Mravenci jsou známí pod přezdívkou Crazy Rasberry. Pohybují se v obrovském množství a při pátrání po potravě proniknou prakticky do libovolného systému, který není neprodyšně uzavřen. Pokud okupují spuštěný počítač nebo se v něm nacházejí, když uživatel spustí bootování, může v důsledku zkratu dojít i k poruše hardwaru. Přivolaní technici pak najdou útroby počítače plné tisíců mravenčích těl.
Od prvního incidentu zaznamenaného v roce 2002 mravenci působí stále větší problémy a jsou zodpovědní za výpadky počítačů v řadě místních firem. Do budov pronikají například potrubními systémy.
Tento problém teď musí řešit i texaské Johnson Space Center patřící NASA. V Houstonu zatím mravenců není mnoho, ale jejich proudy se ke městě zvolna blíží.

Podobné mravenčí invaze si spojujeme spíše s tropickými oblastmi. V Texasu se podle entomologů nejedná o původní druh, dostali se sem nejspíš z oblasti Karibiku. Kolonie těchto mravenců mají dnes běžně více královen, což samozřejmě vede k prudšímu nárůstu jejich počtu a rychlejšímu šíření. Insekticidy je nezastaví, zabijí první vlnu a druhá přejde po mrtvých tělech, které je ochrání před kontaktem s jedem. Odborníci varují, aby se lidé na vlastní měst nepokoušeli aplikovat na počítače nějaké „postřiky“.
Stojí za to si představit, jak by to dopadlo v případě většího rozšíření elektroniky založené na organickým materiálech, která by pro mravence mohla být i stravitelná. Například Compaq před několika lety zamýšlel vyvíjet motherboardy obsahující deriváty sacharózy.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také
Nigerijec odsouzen za vniknutí do sítě NASA
Jak zařídit, aby hard disk byl opravdu nečitelný


Komentáře