Podvodníci podle Microsoftu přecházejí od e-mailu k sociálním sítím

Jako kanál šíření malwaru se stále méně používají přílohy v e-mailu, které již správci sítí, eventuálně přímo poštovní systémy, dokáží se slušnou účinností zablokovat. Podvodníci namísto toho zkoušejí phishing. I ten však opouští e-mail stále více phishingových útoků směřuje do sociálních sítí.Celá řada firem zaměřených na bezpečnost zveřejňuje statistické údaje o různých hrozbách a škodlivých kódech, málokdo však dokáže shromáždit tolik údajů jako Microsoft.
Aktuální Microsoft Security Intelligence Report vychází z údajů ze 450 milionů počítačů, na nichž byl spuštěn Microsoft Malicious Software Removal Tool (zdarma stažitelný a lokalizovaný software). Microsoft uvádí, že zaznamenal rostoucí výskyt trojských koní. Jako kanál šíření se stále méně používají přílohy v e-mailu, které již správci sítí, eventuálně přímo poštovní systémy, dokáží se slušnou účinností zablokovat. Podvodníci namísto toho zkoušejí phishing a snaží se uživatele nalákat na odkazy vložené do e-mailu. I tento způsob však zvolna ustupuje a stále více phishingových útoků směřuje do sociálních sítí Web 2.0.
Zamoření systémů Windows není tak strašné, jak se někdy uvádí – nástroj Microsoftu nalezl malware na zhruba 1 z 123 testovaných počítačů. Kupodivu nejvyšší bylo toto číslo v USA a nejnižší v Japonsku. (Poznámka: Jedná se o uživatele, kteří si stáhli speciální nástroj, budou to tedy zřejmě ti, kdo se o bezpečnost počítače starají přednostně – a nebo naopak ti, kdo pozorují nějaké potíže. Není tedy úplně jasné, jak tato čísla interpretovat. Ve zprávě se taktéž uvádí meziroční nárůst malwaru, který byl takto odstraněn – to ale zase může znamenat prostě to, že příslušný nástroj Microsoftu používá stále více lidí.)
Rozšířený byl adware, zejména Win32/Hotbar (což je de facto lišta pro Internet Explorer, takže jeho škodlivost na druhou stranu není vysoká). Na vzestupu jsou také škodlivé programy, které se samy tváří jako bezpečnostní. V čele tohoto žebříčku byl Win32/Winfixer.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Phisning v novém kabátu: Podvodníci vyhrožovali ředitelům soudem, naletělo 1 800 lidí
Storm Worm ve variantě Peed představuje více než polovinu malwaru
Adwarem je infikována více než třetina počítačů


Komentáře