Podvodných výběrů z bankomatů v Evropě přibylo, ztráty jsou ale nižší

Evropské banky reportují rekordní počet skimmingových útoků, kdy se podvodníci za základě získaných údajů o platební kartě pokoušejí o výběr z bankomatů.


Organizace European ATM Security Team (EAST) uvádí, že podle bank došlo v první polovině letošního roku k 5 743 pokusům o podvodný výběr hotovosti. Číslo je to rekordní od r. 2004, kdy EAST začala tyto statistiky sledovat. Výsledkem těchto pokusů byly ztráty ve výši 143,5 milionu eur; ve druhé polovině loňského roku bylo srovnatelné číslo 154,1 milionu eur.

Podle analýzy EAST je hlavní problém v tom, že stále existuje celá řada bankomatů, kde se transakce kromě PINu autorizuje jen magnetickým proužkem na platební kartě, nikoliv přes čip. Klonované karty přitom obvykle dokáží simulovat pouze magnetický proužek. Pro případ poškození čipu se kvůli pohodlí uživatelů povoluje transakce v nouzovém režimu, čehož právě často zneužívají podvodníci. Nicméně podle EAST stále více bank umožňuje uživatelům tuto funkci zakázat a stále více lidí to činí, což má pozitivní dopad na výši ztrát. Podvodníci dnes již vesměs nejsou schopni použít klonovanou kartu v „bezpečné“ zemi, získat peníze vyžaduje větší úsilí. To ale neznamená, že by tento druh kriminality ztrácel na přitažlivosti.

 Komentáře