Podvody s kartami procházely gangu mnoho let

Newyorský státní zástupce obvinil 17 lidí převážně z východní Evropy z rozsáhlých podvodů. Získali údaje o 95 000 platebních karet a celkem způsobili škody ve výši minimálně 4 milionů dolarů.


Svoji činnost prováděla skupina od roku 2001. Čísla kreditních karet nakoupili od jiných podvodníků (zřejmě spojených se skupinou Western Express Cybercrime Group) a při své činnosti vyvinuli propracovaný systém, v němž nechyběl několikanásobný nákup a prodej zboží na eBay a různé metody praní špinavých peněz např. s použitím digitálních měn jako Egold and Webmoney. Tímto způsobem se podvodníci s pomocí řady kompliců pokoušeli po sobě zakrýt stopy a nutno dodat, že jim jejich činnost procházela docela dlouho.

Zajímavé je, že podle amerického Computerworldu probíhaly tyto podvody i z území ČR. Česká policie zatkla na našem území dva z obžalovaných (Viatcheslav Vasilyev a Vladimir Kramarenko, vystupující pod přezdívkami TheViver, Inexwor a Envisor) loni v létě a oba byli vydání do USA. Na vyšetřování a zásahu proti podvodníkům se podílela i policie na Ukrajině a v Řecku, kde byl nakonec zatčen další člen skupiny, Egor Shevelev.

Některým z obžalovaných hrozí až 25 let vězení.

 Komentáře