Polsko a Estonsko poskytují Gruzii pomoc proti kybernetickému útoku

Analytici upozorňují, že Rusko (a Čína) zřejmě cíleně pracují s konceptem „lidové kybernetické války“. To znamená, že tolerují kybernetickou kriminalitu, pokud nemíří proti státní infrastruktuře. V případě mezinárodních konfliktů se pak snaží tyto kriminální skupiny využít proti protivníkovi pomocí cíleně šířené nacionalistické rétoriky.Za kybernetickým útokem proti Gruzii možná nestojí hackeři spojení se sítí Russian Business Network, ale spíše jiné skupiny.
Bulharský výzkumník Dančo Dančev popřel, že by útoky musely být nějak koordinované, zapojila se do nich řada jednotlivců, a samozřejmě také vlastníků botnetů. Manifesty i konkrétní popisy útoku byly zveřejňovány také na blozích. Zde se však distribuoval hlavně „seznam cílů“ - ve výsledku tak mohl útok mnoha jednotlivců i skupin získat koordinovaný ráz. Tyto seznamy byly podle všeho umístěny prakticky do všech diskusních fór na ruských serverech.
Distribuovaným útokem byl naopak zasažen i web i ruské tiskové agentury RIA Novosti.
Analytici upozorňují, že Rusko (a Čína) zřejmě cíleně pracují s konceptem „lidové kybernetické války“. To znamená, že tolerují kybernetickou kriminalitu, pokud nemíří proti státní infrastruktuře. V případě mezinárodních konfliktů se pak snaží tyto kriminální skupiny využít proti protivníkovi pomocí cíleně šířené nacionalistické rétoriky.
Pomoc Gruzii proti kybernetickému útoku nabídlo Polsko a Estonsko. Prezidentský úřad v Polsku poskytne na svém webu Gruzíncům prostor, aby mohli publikovat své informace v případě, že by jejich servery byly vyřazeny nebo ze zahraniční nedostupné (gruzínské úřady již musely používat i blogu Googlu). Do Gruzie míří také odborníci z estonského CERTu, kteří mají pomoci s prevencí útoků. Estonsko rovněž poskytlo hosting gruzínskému ministerstvu zahraničních věcí.

Zdroj: Computerworld.com
Gruzii zasáhl i kybernetický útok
Útok DDoS vyřadil web gruzínského prezidenta

Zákulisí útoku v Litvě: byl veden proti hostingové společnosti
Symantec: Kybernetický útok na Litvu byl veden z Ruska
Rok kybernetické války a špionáže
NATO zřídí v Estonsku centrum proti kybernetickým útokům


Komentáře