Pozor! Na discích z druhé ruky zůstává plno privátních informací

Než svůj starý HDD odhodíte pryč nebo přeprodáte skrze bazarovou službu, jakými jsou eBay či Craigslist, dejte si pozor, aby vaše data byla opravdu pečlivě smazána; jinak by se mohla dostat do nepovolaných rukou.

Pozor! Na discích z druhé ruky zůstává plno privátních informací


Nová studie prokázala, že velká část uživatelů nechtěně dává k dispozici osobní fotky, finanční údaje a různá další data kvůli nedokonalému smazání dat.

Blancco Technology Group, firma, specializovaná právě na mazání dat, provedla na toto téma průzkum. Náhodně nakoupila 200 secondhandových úložných jednotek přes eBay a Craigslist; cílem bylo zjistit, zda se společnosti podaří nějaká data „zachránit“.

Výsledek je ohromující. V neuvěřitelných 78 % disků se objevují zbytková data, která by šla obnovit. Z celkového počtu náhodně vybraných 200 disků tak celých 156 alespoň nějaká data obsahuje.

Jen o něco méně, 67 %, tedy 134 disků, obsahuje data osobní: fotografie, životopisy, finanční údaje. Pokud by dostaly do špatných rukou, mohly by vést až k ukradení identity a dalším podvodům, varuje firma.

Již rozumnější číslo, 22 disků, tedy 11 %, zahrnuje i data firemní: Emaily, tabulky, zákaznické informace.

Vydaná studie výtečně podtrhuje existující bezpečnostní vady s elektronikou z druhé ruky. Předchozí majitelé často nevymažou správně všechna data uvnitř. Kupříkladu digitální fotokopírky se občas předprodávají i přesto, že mají v paměti stále ještě všechny dokumenty, které kdy oskenovaly.

Staré HDD mohou být přímo zlatým dolem pro hackery. Smazání dat se může zdát majiteli jednoduché, ale pouhé přesunutí souborů do koše opravdu nestačí, varuje Blancco ve své studii.

V jiných případech uživatel využije funkci rychlého formátování, která je však podobně neúčinná: Tento způsob data nevymaže natrvalo, pouze je nechá skryté, avšak obnovitelné, píše se v textu.

Ze všech prozkoumaných disků mělo pouhých 10 %, tedy 20 disků, všechna data bezpečně vymazána, popisuje firma. Uživatelům tak radí použít patřičný software ke správnému odstranění všech souborů.

Tyto nástroje mohou např. veškerou paměť disku dočasně zahltit nesmyslnými informacemi: Tím zajistí, že žádná zbytková data uživatele nebudou obnovitelná.

Blancco studii provedla v prvním čtvrtletí tohoto roku, většina disků byla klasickými HDD.

Úvodní foto: © Santiago Cornejo - Fotolia.com


Komentáře