Pozor na flash disky – jsou zdrojem prudkého nárůstu infiltrací

V Česku v posledních týdnech prudce stoupl počet virových hrozeb šířících se prostřednictvím USB disků; na Slovensku využívá tohoto typu distribuce dokonce až třetina všech infiltrací. Uvádí to zpráva, kterou uveřejnila firma Eset.V Česku v posledních týdnech prudce stoupl počet virových hrozeb šířících se prostřednictvím USB disků; na Slovensku využívá tohoto typu distribuce dokonce až třetina všech infiltrací. Uvádí to zpráva, kterou uveřejnila firma Eset.
Za průdkým nárůstem stojí podle společnosti Eset konec školního a akademického roku, kdy hlavně studenti na USB přenášejí velké množství souborů a jen málo studentských počítačů využívá účinnou antivirovou ochranu. Šíření také nahrávají ceny USB disků a klíčenek, které za poslední rok výrazně klesly.
Od začátku roku 2008 zaznamenaly virové laboratoře Esetu znatelný nárůst elektronických hrozeb, které využívají soubor autorun.inf spouštěný automaticky po vložení přenosných USB pamětí do počítače. V současnosti je v Česku přes 13 % počítačových hrozeb, nejčastěji trojských koní, doplněno o schopnost šířit se přes přenosná media. Na Slovensku je to pak již celá třetina ze všech zachycených hrozeb.
Šíření uvedeného malware umožňují především vlastnosti operačního systému. Systém Windows ve svém standardním nastavení automaticky otevře paměťový USB klíč ihned po jeho vložení do počítače. Vykoná přitom všechny instrukce načtené ze souboru Autorun.inf. Tím u nakaženého média aktivuje přítomnou počítačovou hrozbu. Uživatelská přívětivost funkce automatického otevírání vloženého média je tak vyvážená značným rizikem.

Viz také:
Desetina malwaru se šíří pomocí USB disků


Komentáře