Pozor na malware v RAR souborech

Experti varují před falešnými fakturami. Často je využívají útočníci k šíření trojských koní, které kradou hesla.

Pozor na malware v RAR souborech


V průběhu listopadu zaznamenali analytici z bezpečnostní společnosti Eset zvýšenou distribuci samorozbalovacích RAR souborů obsahujících malware. Odborníci v této souvislosti připomínají jednu ze základních bezpečnostních zásad a to nestahovat podezřelé přílohy od neznámých odesílatelů.

Statistikám nejčastějších hrozeb dlouhodobě dominuje trojský kůň Spy.Agent.AES s 10 % podílem na detekcích. Útočníci jej zneužívají k získání hesel z internetových prohlížečů. Česká republika je, v případě tohoto malware, pátý nejčastější cíl po Turecku, Iránu, Tchaj-wanu a Španělsku.

Na druhé příčce se umístil podobný typ útoku, a to trojský kůň PSW.Fareit. I tento malware se zaměřuje na odcizení přístupových údajů z prohlížečů. Již třetí měsíc v řadě klesá podíl detekcí tohoto škodlivého kódu.

Oba zmíněné trojské koně, Spy.Agent.AES a Fareit, se šíří prostřednictvím e-mailů. V listopadu útočníci změnili distribuční metodu a nově se šíří prostřednictvím samorozbalovacích RAR souborů. Z našich statistik vyplývá, že archivy často obsahují také Backdoor.MSIL/NanoCore.

„Šíření různých typů malware stejnou metodou není vůbec překvapivé. Útočníci od sebe často opisují nebo si rovnou prodávají funkční technologie pro infiltraci. To je nejspíše i případ těchto souborů,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce firmy Eset.

„Infikované přílohy e-mailů se útočníci snaží vydávat za legitimní, v období vánočních nákupů se tedy často jedná o faktury nebo různé dokumenty k objednávkám z elektronických obchodů. Nesou ovšem anglické názvy. Ostatně celý e-mail přijde v angličtině bez obrázků nebo jiných grafických prvků,“ připomíná Jirkal.

Prostřednictvím spamových kampaní se šíří i třetí nejčastěji detekovaná hrozba, backdoor Adwind. Tento malware je specifický především svojí multiplatformitou. Neútočí tedy na konkrétní operační systém.

Adwind je nejsofistikovanější malware psaný v jazyce Java. Jakmile je backdoor aktivní, je schopen odcizit informace o uživateli nebo je útočníci mohou zneužít k distribuci dalšího škodlivého kódu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za listopad 2019:

1.      Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (10,31 %)

2.      Trojan.Win32/PSW.Fareit (3,66 %)

3.      Backdoor.Java/Adwind (2,56 %)

4.      Backdoor.MSIL/NanoCore (1,75 %)

5.      Trojan.Win32/Formbook (1,72 %)

6.      Backdoor.Win32/Rescoms (1,66 %)

7.      Backdoor.PHP/WebShell (1,57 %)

8.      Trojan.Win32/Agent.AAWO (1,49 %)

9.      Trojan.VBA/Subdoc.B (1,39 %)

Úvodní foto: © maninblack - Fotolia.com


Komentáře