Pozor: Notebooky na letištích se kradou ve velkém!

Společnost Ponemon Institute vydala studii o míře krádeží notebooků na amerických letištích. Na 36 velkých/středních amerických letištích se každý týden ztratí 10 278 notebooků. Skutečné číslo může být jen větší, ne každý ztrátu jistě oznámí.Společnost Ponemon Institute vydala studii o míře krádeží notebooků na amerických letištích. Na 36 velkých/středních amerických letištích se každý týden ztratí 10 278 notebooků. Skutečné číslo může být jen větší, ne každý ztrátu jistě oznámí.

Nicméně rámcový přepočet vede k tomu, že řádově se na velkém americkém letišti ztratí denně asi 50 notebooků. 65 % z nich není podle výsledků studie znovu nalezeno; s podivem je ovšem spíše to, že 35 procent jich nalezeno je (takže opravdu ne ve všech případech jde o krádeže).

Studie v této souvislosti samozřejmě uvádí vysoké procento lidí, jejichž ukradené notebooky obsahovaly citlivé firemní informace; tyto informace nadto většinou nebyly nijak chráněny. Ještě větší procento lidí ovšem reportuje, že data ze ztraceného notebooku nemá k dispozici, a i když ano, pro účely cesty nemají k dispozici žádný záchranný scénář (tj. když má člověk všechna data někde jinde zálohovaná, ale po cestě přijde o notebook, není mu to pro následné obchodní jednání moc platné).

Existuje řada technologií, jak ukradený notebook dále sledovat (LoJack, který je nově podporován i u ThinkPadu, podobnou službu začal nabízet i Dell, který nabízí i sledování GPS; LoJack je založen na identifikaci notebooku po příštím připojení k Internetu), většina vlastníků jej však nepoužívá.

A to je přitom řeč o amerických letištích, kde se odehrávají i vnitrostátní lety a nějaká sledovací technologie může přece jen dávat větší naději, že se notebook vrátí ke svému vlastníkovi.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře