Pozornost hackerů se přemísťuje do oblasti mobilních telefonů

Hacking mobilních zařízení je stále větším ohrožením pro jednotlivce i firmy. Centrum pozornosti útočníků se sem přesunuje jednak proto, že tyto systémy jsou zranitelnější, jednak proto, že uživatelé na rozdíl od počítačů většinou nevnímají potřebu mobilní zařízení nějak zabezpečit.

Pozornost hackerů se přemísťuje do oblasti mobilních telefonů


Jejich ochrana je proto velkou výzvou pro ty, kteří zajišťují bezpečnost podnikových IT systémů a dat. Mobilní telefony se často využívají současně k soukromým i pracovním účelům (tedy v režimu BYOD).

Řada firem vůbec nehlídá, nakolik jsou tato zařízení používaná i pro vstup do firemních e-mailových systémů a jak jsou zabezpečená pro sdílení důležitých dokumentů.

Přitom potřeba rychle reagovat kdykoli a odkudkoli vede lidi k tomu, že část pracovní agendy řeší právě prostřednictvím chytrých telefonů. Neuvědomují si ale často, jak zranitelná jsou tato zařízení.

„Poučenější uživatelé systému Android vědí, že by při instalaci programů i z prověřených zdrojů měli být ostražití a dávat pozor na to, co vše chce instalovaný program zpřístupnit,“ říká Roman Kümmel, odborník na bezpečnost.

„Ale sám systém Android obsahuje několik zcela legitimních vlastností, které mohou být zneužity k odposlechu konverzace vedené přes mikrofon, odesílání SMS nebo provádění dalších nekalých činností.“

Tyto a další informace padly na konferenci HackerFest o nejnebezpečnějších praktikách hackingu, jejíž už 6. ročník uspořádala firma Gopas.

Letošní ročník se mj. zaměřil na to, jak lze využívat nedokonalostí malware pro návrh efektivní obrany proti němu, poodhalil informace o metodách a nástrojích, které používají vládou sponzorované hackerské skupiny,  a uspořádal workshop USB attacks over Raspberry zero W.

Úvodní foto: Fotolia © georgejmclittle


Komentáře