Přechod 3Com do čínských rukou vyvolává obavy z bezpečnostních rizik

Znepokojení americké administrativy vyvolává například fakt, že ve vlastnictví 3Comu je firma Tipping Point, která se přímo zaměřuje na vyhledávání chyb v softwaru.Čínská firma Huawei vyjádřila již na podzim loňského roku záměr koupit spolu s investiční společností Bain Capital firmu 3Com. Převzetí za částku 2,2 miliardy dolarů však naráží na námitky americké administrativy.
Spolupráce by měla na co navázat. Již v roce 2003 vznikl společný podnik Huawei-3Com se sídlem v Hongkongu. V roce 2006 ale toto spojení skončilo, když 3Com zaplatil Huawei za její 49% podíl ve společném podniku 882 miliónů dolarů. Nyní se vztah nakupující-kupec může obrátit.
Huawei je sice firmou soukromou, nicméně s možnou vazbou na čínskou vládu. Obavy americké administrativy vyvolává například fakt, že ve vlastnictví 3Comu je firma Tipping Point, která se přímo zaměřuje na vyhledávání chyb v softwaru. Čínská vláda se nijak netají tím, že počítačové technologie jsou pro ni prostředkem k dosažení vojenských i politických cílů a v USA tedy existují hlasy, že celá transakce může představovat ohrožení národní bezpečnosti.
Z druhé strany případ ukazuje kapitálovou sílu čínských firem, které si již mohou dovolit samy nakupovat i skutečné kolosy světa IT.

Zdroj: Computerworld.com, PC World, McAfee Virtual Criminology Report


Komentáře