Přehled bezplatných firewallů (2): Sunbelt Personal Firewall 4.0

Sunbelt tento firewall distribuuje zdarma, ovšem v neplacené verzi nemáme zpřístupněny některé volby, jako například filtrování obsahu WWW stránek nebo prevence útoků na hostitelský operační systém - HIPS.Pokud se vám zdá firewall od firmy Comodo příliš složitý, můžete zkusit jeho konkurenta od známé společnosti Sunbelt. Tato americká firma vyvíjí software pro síťovou bezpečnost a v jejím portfoliu nalezneme mnoho placených nástrojů, jež mají za úkol dokonale ochránit náš počítač před útoky podvodníků. Jak je to s licencí testovaného programu? Sunbelt tento firewall distribuuje zdarma, ovšem v neplacené verzi nemáme zpřístupněny některé volby, jako například filtrování obsahu WWW stránek nebo prevence útoků na hostitelský operační systém - HIPS. První jmenovanou vlastnost můžeme zastoupit jinou aplikací, ale druhá je citelná pro obranyschopnost počítače a velmi snižuje akceschopnost firewallu.

Mnoho útoků napadá právě operační systém, jehož součásti upraví ke svému účelu. Pojďme se tedy podívat, co dalšího nám tento program může nabídnout. Po spuštění aplikace na nás vyskočí informace o tom, že používáme neplacenou verzi a bude nám nabídnut odkaz na stránku Sunbeltu. Bohužel toto okno nás provází celým nastavením aplikace a po čase se stane velmi nepříjemným. Aplikace je řešena velmi přehledně a jednoduše. Příjemné je i grafické prostředí. Aplikace na nás neútočí ostrými barvami, jak je poslední dobou v moderních programech zvykem.V úvodním okně vidíme seznam procesů se síťovou aktivitou, případně naslouchající na některém z portů. Dále jsou v této tabulce informace o přenosovém protokolu a příchozí i odchozí rychlosti spojení. Po klepnutí na tlačítko „Síťová bezpečnost“ se dostaneme na tabulku se základním nastavením firewallu. Zde můžeme určit, jakým procesům bude firewall povolovat připojení. Můžeme zde také nastavit volbu „ptát se“, díky níž budeme mít možnost rozhodnout se podle svého uvážení. Nastavení je zde opravdu jednoduché a zvládne ho i uživatel – začátečník. V dalším okně můžeme prohlížet log aplikace a analyzovat tak možné útoky. Tím jsme v podstatě vyčerpali možnosti volné verze.

Jak si tento program vedl při testu obrany počítače? Při mírně modifikovaném nastavení dokázal úspěšně absolvovat pouze 15 procent našich testů. Při zapnutí kontroly chování aplikací by zřejmě zkušenější uživatel dokázal rozpoznat některé druhy útoků a zabránit jim, nicméně na sofistikovanější útoky je tento firewall krátký. Pozitivní je, že zapnutí kontroly programů nezpůsobí záplavu informací, tak jak je tomu u konkurenčního programu Comodo Firewall a také učení programu funguje velmi dobře, takže po čase už na nás upozornění vyskakují jen v opravdu potřebných případech. Sunbelt Personal Firewall lze díky jeho jednoduchosti, přehlednosti a nenáročnosti doporučit začínajícím uživatelům, jimž není lhostejná bezpečnost jejich počítače. Zkušenější zřejmě sáhnou po jiném programu z naší nabídky. Nevýhodou této aplikace je fakt, že není k dispozici pro operační systém Windows Vista. Sunbelt Personal Firewall můžete stahovat zde.

LICENCE: Trial verze (i po vypršení 30 denní lhůty však lze program používat), plná verze 10 USD

HODNOCENÍ: 40%

1. díl: Comodo Firewall Pro 3.0
2. díl: Sunbelt Personal Firewall 4.0
3. díl: Ashampoo Firewall 1.20
4. díl: SoftPerfect Personal Firewall
5. díl: ZoneAlarm Firewall 7.0


Komentáře