Přehled bezplatných firewallů (4): SoftPerfect Personal Firewall

Firewall byl schopen zablokovat pouze jediný typ útoku, což je skutečně málo a naše data to příliš neochrání. Využití této aplikace je tedy velmi úzce omezeno.Spousta lidí říká, že v jednoduchosti je síla. Následující firewall našeho testu, pocházející od australského vývojářského týmu SoftPerfect, jednoduchý rozhodně je. Skrývá v sobě však i sílu k boji se zákeřnými aplikacemi a hackery lačnícími po číslech vašich účtů, emailových adresách, heslech a podobných citlivých datech? Pojďme se na to podívat.

Instalace proběhne opravdu svižně a program nám zabere na disku zhruba 2,3 MB. Díky takto miniaturním rozměrům je tato aplikace suverénně nejmenším programem testu. Po restartu počítače je již firewall aktivní a my se můžeme pustit do základních nastavení. Tak jako v každém podobném programu začneme od nastavení pravidel pro řízení síťové komunikace. Aplikace nám nabídne několik předem definovaných možností, jež můžeme přidat do našeho souboru. Pokud by nám to nestačilo, můžeme samozřejmě přidávat a editovat naše vlastní nastavení. Nyní již můžeme aplikaci důkladně prozkoumat. Po grafické stránce je aplikace řešena velmi jednoduše. Pod hlavním menu jsou poskládány tlačítka nejdůležitějších voleb jako je nastavení, seznam důvěryhodných adres nebo nápověda. Hlavní okno se rozděluje na dvě části - podobně jak je tomu například v průzkumníku Windows.

V levé části nalezneme stručný seznam, po klepnutí na jednotlivé položky se nám v pravé části otevřou další podrobnosti. Můžeme zde prohlížet instalované síťové adaptéry, definovaná pravidla, log aplikace nebo informace o verzi aplikace. Vzhled programu je skutečně strohý a nečekejte žádné grafické orgie. Tak jako konkurenční programy má i SoftPerfect Personal Firewall nástroj pro učení. Tato funkce je však velmi slabá. Pokud jí zapneme, firewall na nás začne vysílat obrovské množství informací o příchozích a odchozích spojeních. Pokud by tento nástroj dobře fungoval, po pár minutách bychom nadefinovali vše potřebné a dál bychom již byli upozorňováni pouze sporadicky při opravdovém útoku. Bohužel aplikace nedokáže rozeznat jaký program o spojení žádá, což je zcela zásadní neboť bez dobré znalosti síťové teorie nejsme schopni určit, jaké spojení je bezpečné a jaké v sobě skrývá potenciální hrozbu. Tato vlastnost se projevila i v našem testu.

Firewall byl schopen zablokovat pouze jediný typ útoku, což je skutečně málo a naše data to příliš neochrání. Využití této aplikace je tedy velmi úzce omezeno. Dovedeme si představit, že může fungovat jako velmi jednoduchý filtr paketů na slabším počítači. Naštěstí je zachována přímá úměra a malý výkon znamená i malé využívané systémové prostředky. Pro některé uživatele může být výhodou i absence jakýchkoliv grafických prvků. Podobně jako u konkurence není k dispozici verze pro operační systém Windows Vista. SoftPerfect Personal Firewall můžete stahovat zde.

LICENCE: Zdarma
HODNOCENÍ: 20%

1. díl: Comodo Firewall Pro 3.0
2. díl: Sunbelt Personal Firewall 4.0
3. díl: Ashampoo Firewall 1.20
4. díl: SoftPerfect Personal Firewall
5. díl: ZoneAlarm Firewall 7.0


Komentáře