Přehled bezplatných firewallů (5): ZoneAlarm Firewall 7.0 a hodnocení

Překvapila nás hlavně absence potřeby složitějších nastavení a nenáročné nastavení. Některé pokusy firewall rovnou blokuje a díky tomu nás nezahlcuje množstvím zpráv, jako je tomu u některých konkurenčních programů.Program ZoneAlarm vytvořila divize společnosti Check Point, jež se dlouhodobě zabývá vývojem aplikací v oblasti zabezpečení. Mezi další produkty této firmy patří nejrůznější software jako například anti-virus, anti-spyware, ale také programy pro ochranu dat. Z internetu stáhneme pouze malý klient, jež obstará stažení i instalaci automaticky.

Sympatické je, že program se nás před konfigurací zeptá, jaké jsou naše zkušenosti se zabezpečením počítače, zdali používáme anti-virus, případně kolik nebezpečných situací jsme museli v minulém roce řešit. To umožní, aby firewall přizpůsobil nastavení každému uživateli počítače přesně podle jeho potřeb. Po nezbytném restartu na nás vyskočí hlavní okno aplikace. To je nám přišlo mírně nepřehledné, ale možná, že některým uživatelům bude vyhovovat. ZoneAlarm umístil na plochu programu reklamu na své další produkty a také rozestavení záložek a tlačítek je mírně chaotické. V levé části okna je menu, díky kterému můžeme kontrolovat funkce aplikace. Hned vedle se nachází panel se stručným popisem jednotlivých sekcí, jenž však vypadá velmi rušivě. Naštěstí ho ale můžeme vypnout.

Každé okno má navíc ještě několik záložek, ve kterých můžeme provádět bezpečnostní nastavení. Ta nejsou v tomto programu nijak složitá. Pokud klepneme na kartu „Program Control“ a vybereme záložku „Programs“ můžeme nastavovat přístup k síti jednotlivých programů. Podobně jako konkurenční aplikace, i ZoneAlarm pracuje s pojmem důvěryhodná síť a můžeme tedy nastavit pravidla pro tyto a ostatní servery odděleně. Program také zaznamenává log, do kterého zapisuje svoji činnost. Tato funkce je u firewallů poměrně obvyklá, ale důležitá, neboť zpětnou kontrolou můžeme analyzovat, odkud se nás snaží zákeřný software napadnout. ZoneAlarm firewall však disponuje i něčím navíc. Obsahuje funkci „Mail Protection“, jež zabezpečuje, že hacker nezneužije vaší poštu například k hromadnému rozesílání emailů. Také pomáhá našemu anti-virovému programu chránit nás před virovou nákazou a trojskými koni.

Program funguje velmi stabilně a svými požadavky na systémové zdroje nijak nevybočuje z průměru testovaných aplikací. Jistě se ptáte, jak tento program uspěl v našich testech bezpečnosti. Na základní (!) nastavení úspěšně zvládnul 38 procent testů a zařadil se tak k nejlepším programům tohoto testu. Neporadil si s některými pokročilejšími technikami, nicméně ty jednodušší úspěšně zvládnul. Překvapila nás hlavně absence potřeby složitějších nastavení a nenáročné nastavení. V případě útoku aplikace zobrazí srozumitelné oznámení a nabídne nám akci. Některé pokusy firewall rovnou blokuje a díky tomu nás nezahlcuje množstvím zpráv, jako je tomu u některých konkurenčních programů. Tato vlastnost přispívá k pohodlnému užívání tohoto firewallu. Tuto aplikaci lze doporučit širokému okruhu domácích uživatelů, kteří potřebují spolehlivý a snadno použitelný program. ZoneAlarm Firewall 7.0 můžete stahovat zde.

LICENCE: Zdarma
HODNOCENÍ: 80%

Závěrečné hodnocení:
Pro ty, kteří se stále nemohou rozhodnout, jaký firewall zvolit, doporučujeme postupovat podle uživatelských zkušeností. Zkušeným počítačovým odborníkům rozhodně doporučujeme vyzkoušet nejnovější verzi programu Comodo Firewall Pro. Pokud by se i v nejnovější verzi opakovaly bugy popsané v recenzi, pak je na místě zvolit program Ashampoo Firewall nebo ZoneAlarm Firewall. Tyto dva posledně jmenované lze doporučit také středně pokročilým uživatelům. Pro naprosté nováčky v této oblasti je potom vhodný Sunbelt Personal Firewall, jež uživatele dobře seznámí se základy používání firewallů. Znovu na tomto místě uvádíme, že nejdůležitější je souhra firewallu s uživatelem a precizní nastavení.

1. díl: Comodo Firewall Pro 3.0
2. díl: Sunbelt Personal Firewall 4.0
3. díl: Ashampoo Firewall 1.20
4. díl: SoftPerfect Personal Firewall
5. díl: ZoneAlarm Firewall 7.0


Komentáře