Přehled: Nejzranitelnější aplikace za rok 2008

Rok 2008 je za námi a v souvislosti s tím americká společnost Bit9, která se zabývá výzkumy v oblasti bezpečnosti IT, vydala zajímavou zprávu - žebříček nejzranitelnějších aplikací pro Windows roku 2008.


Nejděravější software je podle výzkumů společnosti Bit9 následující:

1. Mozilla Firefox
2. Adobe Flash & Acrobat
3. EMC VMware Player, Workstation a další produkty
4. Sun Java Runtime Environment (JRE)
5. Apple Quicktime, Safari a iTunes
6. Symantec - všechny produkty Norton od verzí 2006 do 2008
7. Trend Micro OfficeScan
8. Produkty Citrixu Deterministic Network Enhancer, Access Gateway, Presentation Server
9. Aurigma Image Uploader, Lycos FileUploader
10. Skype
11. Yahoo! Asistant
12. Microsoft Windows Live Messenger (MSN)

Kompletní report s popisem konkrétních zranitelných verzí a možností, které dávají útočníkům, je k dispozici na stránkách bit9.com. Zde jsou také uvedená kritéria, podle kterých byly aplikace hodnocené.

Tento žebříček však již od svého vydání vyvolal řadu sporů, protože ne každý souhlasí s uvedeným pořadím a zajímavé je např. to, proč zde vůbec není uveden Internet Explorer, okolo jehož chyb byly v posledních týdnech velké aféry. Jedním z kritérii sestavování žebříčku bylo údajně i to, kolik lidí uvedené aplikace používá a proto je divné, že se na 8. místo dostaly produkty Citrixu, určené pro specifické využití. Paradoxem také je, že společnost Bit9 tuto svoji zprávu vydala ve formátu .pdf, i když se právě software Adobe Reader umístil na druhém místě nebezpečnosti. Pro srovnání, v žebříčku za rok 2008 se např. Firefox vyskytoval na 3. místě a produkty Adobe zde nebyly vůbec zastoupené.

Zdroj: IT News, Najzraniteľnejšie aplikácie roku 2008Komentáře