Přicházejí první pravidelné bezpečnostní aktualizace Androidu

Google jako první plní příslib pravidelných bezpečnostních aktualizací Androidu -- majitelé Nexusů tak můžou začít stahovat. Samsung, LG a další výrobci snad budou brzy následovat.

Přicházejí první pravidelné bezpečnostní aktualizace Androidu


Stagefright před nedávnem vystrašil uživatele Androidu jako jiná hrozba už dlouho ne. Díra v systémové Media Library umožnila útočníkům dostat do zařízení škodlivý kód pouhým odesláním MMS.

Naštěstí, efektivnější nástroje obrany v novějších verzích Androidu riziko hrozby zmírnily, Stagefright přesto ukázal, jak na tom systém s bezpečností je a přiměl jak samotný Google, tak vývojáře třetích stran dbát na to, aby uživatele zásobovali pravidelnými bezpečnostními aktualizacemi.

Google, Samsung a LG je v reakci na hrozbu Stagefrightu vydaly alespoň pro svá nejrozšířenější zařízení a přislíbily měsíční aktualizace i pro ty ostatní. To bylo před šestatřiceti dny.

Dnes Google vypustil první z těchto měsíčních dávek pro majitele Nexusů, konkrétně pro typy Nexus 4, 5, 6, 7, 9 a 10 tak je k dispozici Android 5.1.1 build s označením LMY48M a taky LMY48N pro televizní Nexus Player.

Vývojáři z Android Police k tomu přidali changelog, obsahující několik bezpečnostních úprav chyb, včetně té, která aplikacím umožnila obejít varovný SMS kód upozorňující uživatele před zpoplatněním určitých služeb.

Google tedy svým závazkům, zdá se, dostál, co ale ostatní? Dostat bezpečnostní aktualizace k uživatelům by mělo být zodpovědností každého výrobce, ideálně ve spolupráci s operátorem. Tím spíš, když každý model telefonu si žádá specifickou aktualizaci.

Alespoň u některých společností už se však věci daly do pohybu, když T-Mobile vydala aktualizace pro pět modelů Nexusů, pro Samsung Galaxy S6 i Note5 a brzy by měly následovat i ty pro LG G4.

Majitelé Nexusů vyráběných přímo pro Google, na nichž se Android navíc vyvíjí, můžou počítat s tím, že aktualizace – a tedy vyšší bezpečnost – budou mít k dispozici dřív. Jak moc dřív, se ještě uvidí. Stejně jako, kdy začnou reagovat i další výrobci jako jsou HTC, Motorola nebo Sony, respektive další operátoři Vodafone či O2.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře