Přichází první antivirus pro Android

Společnost SMobile uvedla speciální software, který je určen pro ochranu uživatelů telefonu G1 se systémem Google Android. Analytici ale pochybují o tom, že je takový antivirus (respektive antivirus kombinovaný s nástrojem proti červům a trojským koním) v tuto chvíli potřeba.Společnost SMobile uvedla speciální software, který je určen pro ochranu uživatelů telefonu G1 se systémem Google Android. Analytici ale pochybují o tom, že je takový antivirus (respektive antivirus kombinovaný s nástrojem proti červům a trojským koním) v tuto chvíli potřeba.
Andorid by měl podobně jako iPhone chránit především způsob distribuce aplikací přes centrálně spravovaný Android Market, v rámci něhož může Google nebezpečné aplikace ihned zablokovat. Uživatelé telefonu sice samozřejmě mohou být vystaveni například phishingu, proti tomu však sotva pomůže vlastní bezpečnostní software.
Javový virtuální stroj v telefonu má být navíc navržen tak, aby aplikace nemohly získávat bez souhlasu uživatele přístup k e-mailovému účtu, seznamu kontaktů apod. Minulá (v pořadí druhá objevená) bezpečnostní chyba v Androidu ovšem umožňovala JVM obejít a nainstalovat aplikaci bez interakce s touto ochrannou vrstvou.

Viz také:
Výzkumník objevil chybu v telefonu G1 s Google Android, na vině má být starší balíček

Řada firem nabízí zabezpečení pro jiné platformy chytrých telefonů, nicméně v rozporu s prognózami zatím nebylo zaznamenáno žádné lavinovité šíření malwaru mezi mobilními přístroji. Přes mobilní telefony se zatím jen málo nakupuje, mizivé procento uživatelů zde zadává citlivé údaje jako čísla kreditních karet, a proto se jedná i o málo zajímavý cíl pro podvodníky.
Co se týče zájmu útočníků, v případě systému Android může hrát určitou roli, že je postaven na open source softwaru.
Software od SMobile stojí 10 dolarů a v současnosti kontroluje telefon na výskyt asi 400 známých vzorků malwaru pro mobilní zařízení.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Viry pro mobilní telefony rapidně přibývají
iPhone 3G: Apple vydal další opravu, ale problémy přetrvávají


Komentáře