Přijde čas hacknutých robotů?

Roboti, kteří se obracejí proti lidem, jsou oblíbeným motivem sci-fi literatury a filmů. Otázku, co se stane, pokud robot bude hacknut, respektive napaden malwarem, si však nyní vážně položili i výzkumníci z University of Washington.


Podle nich právě nastal čas začít se tímto problémem seriozně zabývat, protože robotů v domácnostech přibývá; zčásti se jedná o hračky, zčásti ale i o užitečné pomocníky, například vysavač iRobot Roomba. Těžko si sice představit, že by robotický vysavač někoho pronásledoval a ohrožoval na životě, ale hacknuté zařízení může fungovat buď pro sledování, nebo se může chovat chaoticky a přitom ničit vybavení bytu - a sebe.

Vědci testovali celkem 3 roboty (Erector Spykee, RoboSapien a Rovio) a byli podle svých slov překvapeni, jak snadno jdou tyto systémy kompromitovat, uvedl Tadayoshi Kohno z University of Washington. Někteří roboti fungují jako přístupové body bezdrátové sítě, jiné lze ovládat přes Internet. Veškerá rizika technologie WiFi či používání slabých hesel se tedy týkají i robotických systémů. Zákazníci si však neuvědomují, že dnešní roboti jsou de facto počítače spíše než klasické spotřebiče.

Lze předpokládat, že s větším rozšířením robotů v domácnostech a s příchodem složitějších modelů se tato zařízení stanou zajímavá i pro útočníky. Podle vědců je asi hlavním rizikem zneužití kompromitovaných robotů ke sledování.

Celý materiál najdete na webu University of Washington.

 Komentáře