Přinášíme detaily k prvnímu vyděračskému malwaru pro Macy

Hackeři sice svůj plán nedotáhli do konce, dle všeho však chtěli uživatele Maců přimět k zaplacení desetitisícového výkupného.

Přinášíme detaily k prvnímu vyděračskému malwaru pro Macy


Uživatelé Maců se ocitli v ohrožení prvním funkčním ransomwarem cílícím právě na ně. Podle bezpečnostních odborníků se jeho tvůrci snažili najít způsob, jak zašifrovat data, aby uživatele přiměli k zaplacení výkupného.

Zdá se však, že KeRanger, jak byl ransomware nazván, byl objeven o něco dřív, než tvůrci zamýšleli. Odborníci z bezpečnostní společnosti Palo Alto Networks na něj přišli v pátek, jen pár hodin poté, co se dostal do sítě.

Už v pátek odpoledne tak o svém objevu mohli zpravit Apple a společnost tak v neděli mohla anulovat digitální certifikát, který malware využíval k podepisování, a zároveň Transmission, bittorentový klient, který byl zdrojem nákazy, mohl stáhnout infikovanou verzi a vydat bezpečný update.

A i díky tomu, že KeRanger byl opatřen třídenní „inkubační dobou“, kterou potřeboval k tomu, než mohl začít škodit, znepříjemnil život jen hrstce uživatelů. Ti následně čelili rozhodnutí, zda obrečet zašifrovaná data, nebo zaplatit výkupné stanovené na jeden Bitcoin, tedy zhruba 10 tisíc korun.

mbice tvůrců KeRangeru přitom byly daleko vyšší než jen zablokování souborů aktuálně uložených na disku, ransomware měl šifrovat i data zálohovaná prostřednictvím nástroje Time Machine, který je součástí OS X a uživateli je hojně využíván. Přitom právě pravidelné zálohování je jedním z obranných mechanismů, jak se platbě výkupného vyhnout.

„Ransomware je velice výnosná záležitost,“ hodnotí Thomas Reed ze společnosti Malwarebytes. „Pro kyberzločince to je největší zdroj příjmů.“ Podle Reeda se tvůrci škodlivého softwaru na blokování záloh začali soustředit až v poslední době, přičemž zálohování prostřednictvím Time Machine je dle něj nechvalně známé svou křehkostí.

A není tak vyloučeno, že tvůrci KeRangeru měli v úmyslu zálohovaná data nejen zablokovat, ale rovnou zcela zničit. „Pokud Time Machine užíváte s rozumem, je to v pořádku. Jestliže si ale se zálohami pohráváte skrz jinou aplikaci, můžete se dostat do problémů,“ varuje. „Nejlepší variantou je mít záloh několik, ovšem k počítači mít připojenou v daný čas vždy jen jednu.“

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře