Problém s malwarem v routerech Cisco je mnohem závažnější

Útočníci nainstalovali škodlivý firmware na nejméně dvě stovky směrovačů firmy Cisco, užívaných firmami ve více než třiceti zemích.


Tvrdí to analýza skupiny Shadowserver Foundation, zabývající se bojem proti kyberkriminalitě a sledující nekalé aktivity na internetu. Na útoky upozornila minulé úterý Mandiant, dceřiná společnost firmy FireEye, s tím, že útočníci nahradili firmware na routerech ISR společnosti Cisco Systems.

Tato modifikace jim poté umožňuje trvalý přístup takzvanými zadními vrátky do systému a dává možnost instalovat do něj malwarové moduly.

Ještě minulý týden mělo být takto napadených routerů čtrnáct, ve čtyřech zemích – v Mexiku, na Ukrajině, v Indii a na Filipínách, přičemž se jednalo o modely Cisco 1841, 2811 a 3825, jež se ale dnes už neprodávají.

Cisco proto ve spolupráci s dobrovolníky ze Shadowserver provedlo scan, který měl odhalit další potenciálně napadená zařízení. A podezření se potvrdila.

Routerů napadených skrze zadní vrátka malwarovou modifikací nazvanou SYNful Knock bylo daleko víc než čtrnáct. Scan nalezl dalších 199 unikátních IP adres v 31 zemích, které vykazovaly známky napadení. Nejvíc – 65 – jich je z USA, 12 z Indie a 11 z Ruska.

„Je důležité upozornit na závažnost tohoto problému. Odhalení a opravení napadených routerů by mělo být top prioritou,“ uvádí Shadowserver ve své zprávě s tím, že dotčené provozovatele bude o výsledcích svých zjištění brzy postupně informovat.

Ovládnutím routerů totiž útočníci získají přístup a možnost upravování síťového provozu a mohou tak uživatele přesměrovávat na požadované webové stránky anebo páchat další škody na zařízeních v rámci lokální sítě, která by byla z internetu jinak nepřístupná.

A jelikož zařízení, na která autoři SYNful Knock útočí, jsou zpravidla profesionální routery užívané firmami nebo poskytovateli internetového připojení, dopad útoku může pocítit značné množství uživatelů.

Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře