Proč prohlížečový správce hesel nestačí

Zatímco specializovaný správce hesel je vyvinut s jediným cílem: ochrana vašich účtů, prohlížečoví správci jsou jen jednou z mnoha funkcí.


„Neukládat heslo do prohlížeče!“ Platilo kdysi… Dnešní prohlížeče už jsou mnohem bezpečnější, provázané s vašimi účty chráněnými dvoufázovým ověřením. Ty nejpoužívanější dnes dokonce fungují jako základní správce hesel s možností vygenerovat silné heslo (jako poslední podporu této funkce přidal Edge), ačkoliv většina uživatelů nejspíš přesto upřednostní správce třetích stran.

Na co stačí správce v prohlížeči

Není pochyb o tom, že používání prohlížečového správce hesel může být receptem na nejeden bolehlav. Když nic jiného, snadno s ním vytvoříte silná a jedinečná hesla pro každou stránku a službu, kterou používáte, a omezíte tak míru potenciálního rizika vyplývajícího z opakování stále stejných hesel. Některé vás dokonce dokážou varovat, jestliže vaše heslo uniklo, a doporučit vám jeho obměnu. A hlavně: prohlížeče jsou bezplatné!

Naopak nevýhoda je v tom, že využitím takového správce si vás k sobě prohlížeč „připoutá“. A tak pokud například využíváte správce hesel Chromu, vaše přihlašovací informace se synchronizují skrze váš Google účet. Pokud se pak do nějakého z účtů pokusíte přihlásit z Firefoxu nebo Edge, nemáte takto uložená hesla k dispozici. A pokud používáte automaticky generovaná dlouhá hesla – což byste měli – jen těžko si je budete pamatovat. Jste tak opět odkázáni zase jen na Chrome.

Proč je správce hesel potřeba

Naopak správci hesel třetích výrobců typu LastPass nebo Dashlane byly vyvinuty s tím, aby mohly fungovat napříč platformami, tedy s jakýmkoliv prohlížečem. Přihlásit se s nimi můžete k jakékoliv službě, v jakémkoliv softwaru na jakémkoliv zařízení. Webové stránky? Mobilní aplikace? Počítačové programy? Nic není problém. V dnešním světě, kdy jeden uživatel běžně používá několik zařízení, se taková univerzálnost hodí.

Správci hesel však mají i další výhody. Zatímco ty prohlížečové jsou zaměřené jen na váš účet, univerzální správci nabízejí další funkce, s nimiž například můžete snadno a bezpečně sdílet hesla s ostatními. A jestliže máte požadované informace uložené v hloubi prohlížeče, je takové sdílení opět o poznání komplikovanější. Správci hesel navíc zpravidla podporují komplexnější automatické vyplňování. Ne že by ho nezvládali též prohlížečoví správci, ale i tady platí, že co zvládne prohlížečový správce, zvládne ten dedikovaný ještě lépe.

Správci hesel ale můžou nabízet i další užitečné funkce. Například dokážou připomenout nutnost změny zastaralého hesla, poskytují zabezpečené úložiště pro citlivé informace, sdílejí vybraná hesla s vybranými kontakty anebo dokonce nabízejí základní VPN funkcionalitu pro bezpečný přístup k otevřené Wi-Fi. Berte to takhle: Správci hesel slouží k tomu, aby udrželi vaše účty v bezpečí. Nejvyšším cílem jejich vývojářů je vaše ochrana. Vedle toho prohlížečový správce je jen jednou z funkcí prohlížeče.

Pokud nemáte potřebu sdílet hesla s ostatními nebo pokud na všech svých zařízeních používáte jen jeden prohlížeč, může vám prohlížečový správce hesel stačit. Funkce náhodného generování hesel v prohlížeči je podstatný krok vpřed oproti recyklaci zavedených hesel nebo používání těch jednoduchých. Pokud jste uživatelem Chrome s Android telefonem nebo uživatelem Safari s iPhonem, můžete si takto uchovaná hesla bez obav přenést i do svých mobilních zařízení.

Většině lidí však klidnější spánek z výše uvedených důvodů zajistí řádný správce. I ty nejlépe hodnocené nabízejí účty se základní funkcionalitou zdarma, ty prémiové zpravidla přijdou na pár dolarů měsíčně. Můžete si však být jisti, že rozhodně nejde o zbytečnou investici.Komentáře