Protipirátská kampaň BSA je v plném proudu

Firmy by měly případné nedostatky v softwarových licencích začít řešit nejlépe během letošního října. BSA v tomto období nezapočne žádné kroky proti firmám, které prokazatelně řeší nedostatky v licencích k softwaru. Pozor by si měli dát i někteří zaměstnanci – manažeři se na ně totiž často snaží svalit vinu za nelegálně užívaný software. Ohrožení zaměstnanci se proto musí důrazně bránit.Firmy by měly případné nedostatky v softwarových licencích začít řešit nejlépe během letošního října. BSA v tomto období nezapočne žádné kroky proti firmám, které prokazatelně řeší nedostatky v licencích k softwaru. Pozor by si měli dát i někteří zaměstnanci – manažeři se na ně totiž často snaží svalit vinu za nelegálně užívaný software. Ohrožení zaměstnanci se proto musí důrazně bránit.

„Vyslechněte nás, otevřete oči a promluvte si o nelegálním softwaru.“ S tímto vzkazem se v těchto dnech obrací protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) na 17 tisíc tuzemských malých a středních firem. BSA se zaměří na firmy po celé republice a napříč všemi sektory s důrazem na kreativní a technické obory. Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku již druhým rokem nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,9 miliardy korun.

„Management firem obdrží dopis, který je upozorní na rizika spojená s přehlížením či tolerováním nelegálního softwaru ve firmě. Součástí dopisu je i leták, který vysvětluje, jak se případného nelegálního softwaru snadno zbavit,“ komentoval kampaň tiskový mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč.

Vyslechněte nás, říká BSA: „Chceme, aby hlavně manažeři vzali na vědomí pro ně klíčovou informaci: že mohou být za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní – a to i v případě, že se na jeho šíření či instalaci přímo nepodíleli,“ upozornil Jan Hlaváč. Při vyšetřování totiž manažeři často tvrdí, že o ničem nevěděli, že přece nemohou vše ohlídat. Případně se vymlouvají na pochybení kolegů.

„Za to já nezodpovídám,“ vyplývá z loňské analýzy BSA (Business Software Alliance). Vinu a odpovědnost za porušování autorských práv k softwaru se snaží vrcholový management obvykle svalit na někoho jiného. „Snadnou obětí jsou zaměstnanci, kteří se ve firmě starají o výpočetní techniku, ale i řadoví zaměstnanci či dodavatelé informační techniky. Mnohdy jsou totiž k softwarovému pirátství nepřímo nuceni vedením firmy, které nestanoví žádná pravidla pro využívání informační techniky ve firmě,“ řekl Jan Hlaváč.

Otevřete oči a netolerujte pirátství. To je další vzkaz od BSA firmám, který v probíhající kampani zaznívá. „Chceme, aby se manažeři ujistili, že se ve firmě užívá opravdu jen legální software. Doporučujeme položit si několik kontrolních otázek. Pokud na většinu z nich nebudou znát odpověď, doporučujeme zabývat se vzniklou situací,“ řekl Hlaváč. Tolerování nelegálního softwaru ve firmě je totiž riziko, před kterým se nevyplácí zavírat oči.

BSA rovněž varuje možné obětní beránky pirátství ve firmách. Nejčastěji se jimi stávají správci informačních sítí. Pokud zaměstnavatel toleruje nelegální software a ignoruje varování, například ze strany správce IT, je třeba okamžitě jednat. „Doporučujeme, aby dotyční lidé informovali vedení o svých obavách písemně a požádali je o vyjádření. Mohou k tomu použít návrh přiloženého dopisu, který je vhodnější svému nadřízenému doručit pokud možno doporučenou poštou,“ řekl Jan Hlaváč. Zaslání doporučeného dopisu totiž může být jediným důkazem pro policii a soud, že se tyto osoby snažily situaci řešit.

Viz také:
BSA: Písma se užívají nelegálně ještě časteji než software
Nové ISO má pomoci vytlačit z firem pirátský software


Komentáře