Provozovatelé bankomatů přemýšlejí nad Linuxem

Konec podpory operačního systému Windows XP, na kterém jsou typicky postaveny systémy bankomatů, povede k hledání alternativy, kterou můžou být i distribuce Linuxu.

Provozovatelé bankomatů přemýšlejí nad Linuxem


Některé finanční servisní organizace přemýšlejí nad možností migrace jejích bankomatů z Windows na Linux ve snaze získat větší moc nad vlastním hardwarem a softwarovými aktualizacemi. Windows XP dnes pohání téměř 95 procent bankomatů a od 8. dubna, kdy Microsoft oficiálně ukončuje podporu tohoto systému, zůstanou bez technické podpory a podle Microsoftu musí být považovány na nechráněné.

Je pochopitelné, že Microsoft doporučuje okamžitou aktualizaci na novější verzi Windows. Řada společností již přešla či přechází na Windows 7, nejbližší alternativu, ale očekává se, že po 8. dubnu bude stále ještě více než 60 procent z celkového počtu automatů (jen v USA to znamená 400 000 kusů) na Windows XP. Rada dohlížející nad bezpečnostními standardy v platebních transakcích PCI SSC (Payment Card Industry Security Standards Council) si je situace vědoma a bude požadovat po organizacích nějakou formu kompenzačních mechanismu, díky kterému by i nadále byla garantována – když ne bezpečnost – tak alespoň naplnění požadavků norem PCI DSS.

Před systémem Windows XP se většina výrobců bankomatů spoléhala na operační systém IBM OS/2. Window XP a vestavná (embedded) verze Windows XP byly hlavním faktorem umožňujícím přítomnost Microsoftu v retailovém segmentu, kde především embedded XP byly schopny provozu na velmi nenáročném hardwaru. Pro řadu existujících modelů by tak přechod na Windows 7 vyžadoval upgrade hardwaru. Nový bankomat přitom stojí od 15 000 do 60 000 dolarů a jeho provozovatelé většinou počítají s jeho 7 až 10letou životností. Nový hardware by vedle licenčních poplatků značně prodražil migraci. A to provozovatele již čekají investice do implementace podpory pro nové standardy chytrých platebních karet EMV (Europay Mastercard Visa), navíc nedlouho po tom, co museli investovat do splnění požadavků normy ADA (Americans with Disabilities Act).

Řada z nich by preferovala scénář, kdy by si Microsoft nechal náležitě zaplatit za prodloužení podpory Windows XP, i když chápou, že pokračování investování do mrtvého OS, který již řadu let není v prodeji, akcionáře společnosti zrovna neosloví. Na druhou stranu situace nahrává právě alternativním platformám a podle některých materiálů již více než 30 procent pokladen v amerických obchodech se smíšeným zboží a benzinových pump běží na operačním systému Linux. Bankomaty by je tedy mohly následovat.

 

Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com


Komentáře