Vymáhání výkupného jako služba

Experti bezpečnostní firmy odhalují, jak funguje Cerber, jeden z ransomwaru, který funguje na bázi služby, a jak snadné je využít jej pro své nekalé účely.

Vymáhání výkupného jako služba


V 60stránkové zprávě zveřejnil Check Point Threat Intelligence and Research Team ve spolupráci s partnerskou výzkumnou organizací IntSights Cyber Intelligence nové podrobnosti a informace o technickém a obchodním pozadí ransomwaru Cerber.

Z reportu vyplývá, že ze všech ransomwarů má Cerber výrazně vyšší míru infekce a je ziskovější. Cerber v současné době využívá více než 160 aktivních kampaní po celém světě a předpokládané celkové roční příjmy jsou ve výši přibližně 2,3 milionů dolarů.

Každý den je v průměru spuštěno osm nových kampaní. Jen v červenci výzkum odhalil přibližně 150 tisíc obětí v 201 zemích a teritoriích. V České republice byla v červenci infikována zařízení více než 700 uživatelů.

Affiliates program Cerber je také úspěšnou pračkou peněz. Cerber používá bitcoinovou měnu, aby se vyhnul sledování a vytváří pro každou ze svých obětí unikátní peněženku pro příjem finančních prostředků.

Po zaplacení výkupného (obvykle jeden bitcoin, který má ale v současné době hodnotu 590 dolarů) obdrží oběť dešifrovací klíč. Bitcoin je přesunutý k vývojáři malwaru přes službu, která zahrnuje desetitisíce bitcoinových peněženek, takže je téměř nemožné je jednotlivě vysledovat. Na konci tohoto procesu získá vývojář peníze a partneři obdrží svůj podíl.

Cerber také otevírá dveře dalším rádoby hackerům. Umožňuje totiž i netechnickým jednotlivcům a skupinám podílet se na vysoce výnosném obchodu a spouštět nezávislé kampaně s využitím speciálních kontrolních a řídících (C&C) serverů a pohodlného ovládacího panelu, který je k dispozici v 12 různých jazycích.

Expert detailně mapovali od června 2016 komplexní systém vytvořený kolem ransomwaru Cerber a celou globální distribuční infrastrukturu. Byli schopní obnovit virtuální peněženky obětí, což týmu umožnilo sledovat platby a transakce a analyzovat pohyb zisků z malwaru a finanční toky.

Navíc tyto informace prý umožňují vytvořit dešifrovací nástroj, který může opravit infikované systémy, aniž by uživatelé nebo organizace museli kyberzločincům platit výkupné.

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře