Rok 2010: v podsvětí dominovaly nástrojové sady

I nezkušení počítačí zločinci dokázali vcelku snadno provádět útoky pomocí nástrojových sad. Trend Micro označuje rok 2010 přímo za „Rok nástrojových sad". Během celého roku se sady šířily prostřednictvím sociálních médií.


„Nástrojové sady byly součástí zločineckého podsvětí vždy, ale roku 2010 zažily nebývalý rozkvět a dále rozšířily svůj podíl v celkovém prostředí hrozeb," uvádí souhrnná zpráva Trend Micro o hrozbách za rok 2010.

Zákrok proti programu Spamit v říjnu 2010 vedl k poklesu nevyžádané pošty v listopadu a prosinci, tedy v době, kdy spam před svátky obvykle nabývá na intenzitě.

V globálním měřítku tedy celkový objem nevyžádané pošty klesl a nyní míří nejvíc spamu k adresátům z USA a dále z Indie, kde je na vině rychlé šíření internetu a formální komunikace vedená většinou v angličtině.

Evropa zažila zatím největší vzedmutí spamu, často ve španělštině a většinou s tematikou online kasin a hazardních her. Největším producentem spamu bylo v posledním čtvrtletí roku 2010 Rusko, kde rozesílání nevyžádané pošty dosud není trestné.

Většina spamu se týkala léčiv a zdravotnictví. Podvodníci používali e-mail také k zamaskování phishingu a malwarových útoků zaměřených na populární sociální sítě.

Mobilní hrozby se zaměřovaly na různé platformy, staré i nové.  V létě 2010 narazili výzkumní pracovníci Trend Micro na malware, který se zaměřoval na nový operační systém Android a související aplikace. V srpnu se objevila škodlivá textová zpráva DroidSMS, která rozesílala aplikaci maskovanou jako přehrávač Windows Media Player. O týden později se na scéně objevila další aplikace, která prostřednictvím protokolu HTTP odesílala GPS koordináty uživatele.

 Komentáře