Rozesílají linuxové počítače neproporcionální množství spamu?

MessageLabs, dnes divize společnosti Symantec, uvádí, že ačkoliv linuxové počítače dnes představují celkem zanedbatelný podíl na trhu, z hlediska rozesílání spamu to rozhodně neplatí.


MessageLabs provedla svou analýzu na základě tzv. pasivního fingerprintingu, který analyzuje počítače rozesílající spam. Data byla získána mezi listopadem 2009 a březnem 2010.

Rozesílání spamu se z více než 5 % odehrává z počítačů z Linuxem, přitom celkový podíl tohoto systému je kolem 1 %. Pro srovnání, MacOS X má podíl asi 2,2 %, ale z těchto počítačů neodchází téměř žádný spam.

MessgeLabs pak vypočítala pravděpodobnost, že počítač z daným OS bude rozesílat spam. U Linuxu je tento podíl asi 5 %, u Windows 1 %, u MacOS de facto 0 a u dalších operačních systémů o něco více než 1 %.

Analytik Paul Wood z MessageLabs/Symantecu prohlásil výsledky za překvapující. Dosud se nepředpokládalo, že by linuxové počítače byly ve větší míře infikovány malwarem. Jedním z možných vysvětlení je, že poskytovatelé Internetu často neumožňují svým zákazníkům odesílat poštu přímo přes port 25, ale směrují ji přes své vlastní servery, kde je ve velké míře nasazen Linux.

Není úplně jasné, co pak znamenají hlavičky v odesílání e-mailu, stejně jako je otázka, jak tohle ovlivňuje spam šířící se přes účty webových e-mailů. Bude třeba získat další data a prozkoumat celý problém podrobněji.

 Komentáře