Rychlá cesta na vrchol

AVG 7.5 Internet SecurityPrakticky každé "komplexní řešení" má ve svém rodném listě coby rodiče napsaný nějaký antivirový program. A prakticky každému nějaký čas trvalo, než odrostlo plenám, stalo se odolným vůči dětským nemocem, přečkalo pubertu a dospělo. AVG 7.5 Internet Security první podmínku splňuje, druhou už nikoliv. Ovšem v dobrém slova smyslu: dalo by se říci, že toto komplexní řešení se narodilo jako velmi vyspělé dítě.
Po instalaci obdržíte kvarteto základních bezpečnostních programů, bez nichž bychom těžko mohli řešení označit jako komplexní. Tedy antivirovou ochranu, antispywarovou aplikaci, filtr spamu a firewall. Pochvala patří za oddělení antivirového a antispywarového stroje, protože mnoho programů tuto otázku odbývá použitím "antivirového motoru s antispywarovou schopností". Což je sice z technického hlediska nejjednodušší, ale z hlediska ochrany počítače ne úplně nejšťastnější. Nicméně nákup antispywarové firmy Ewido a začlenění jejího produktu do komplexního řešení se ukázal jako velmi šťastný tah.
Hovoříme-li o instalaci AVG Internet Security 7.5, musíme upozornit, že jde o časově náročný úkol, za jehož absolvování si zasloužíte bobříka trpělivosti. Ovšem pozor - není samoúčelná a zbytečná. Odměnou za přesnou konfiguraci při instalaci vám bude zcela hladký běh aplikace za provozu, a to přesně dle vašich představ. Jinými slovy: nebudete věčně tázáni, který program povolíte a který zakážete, či nebudete muset někde v hloubi nastavení firewallu hledat, jak zprovozníte tu či onu službu.
Jinak samotná aplikace funguje spolehlivě. Antivirový program si drží svůj vysoký standard, antispyware odvádí více než průměrné výkony, firewall funguje spolehlivě. Snad jen filtr spamu by nesnesl přísnější měřítka. Ono ale není asi úplně náhodou, že právě třídění nevyžádané pošty bývá slabším článkem prakticky všech bezpečnostních řešení. Na druhé straně: AVG Internet Security 7.5 se v testovacím období zařadil svými výkony a ochotou vylepšovat výkony k horšímu průměru. Jedno plus na filtru spamu přece jen nalézt lze, a to způsob třídění zpráv. Ty jsou označovány jako [SPAM] a je ponecháno zcela na libovůli uživatele, jak s nimi dále naloží (mazat, filtrovat do speciální složky, nechat je v základní složce...). Mnohé "inteligentní" programy si totiž uzurpují právo rozhodovat nejen o tom, cože spam je (což je v jejich popisu práce), ale i o tom, jak se bude se spamem dále nakládat (což někdy natropí více škody než užitku).
Resumé? Dojem z funkčnosti programu byl dobrý. AVG Internet Security 7.5 nemá žádnou superpřednost, která by jej vyšvihla na čelo světového komplexně-bezpečnostního pelotonu - ale zároveň nemá ani žádnou slabinu, kvůli které by onomu pelotonu hleděl na záda. Patří zkrátka ke zlatému střednímu proudu, vhodnému pro použití širokými vrstvami uživatelů.

AVG 7.5 Internet Security
+ kvalitní detekce spywaru
+ hladký provoz bez obtěžování
uživatele dotazy
- slabší filtr spamu
- delší a složitější instalace (zvláště
pro méně zkušené uživatele)

K recenzi poskytla firma:
Grisoft, www.grisoft.cz
Cena: 1 680 Kč bez DPH (licence
na 2 roky)

Kontrolní centrum produktu AVG nabízí vše
na jedné přehledné ploše - nikoliv skryté někde v hlubinách nastavení.


Komentáře