Salesforce varuje zákazníky před novým trojským koněm

Na uživatele Salesforce.com se zaměřuje nová verze trojského koně, která doposud cílila hlavně na internetové bankovnictví velkých finančních institucí.

Salesforce varuje zákazníky před novým trojským koněm


Nový trojský kůň se jmenuje Dyre nebo Dyreza a objevil se v červnu. Stejně jako většina trojských koní zaměřujících se na internetové bankovnictví, i tento se snaží o napojení do procesů webového prohlížeče tak, aby zachytil vložené přihlašovací údaje uživatele. Původní verze Dyre nalezená v červnu výzkumníky z PhishMe a CSIS Security Group se zaměřovala na stránky Bank of America, NatWest, Citibank, RBS a Ulsterbank. Tvůrci červa však na tento seznam nyní přidali i Salesforce.com.

„3. září 2014 jeden z našich bezpečnostních partnerů zjistil, že červ Dyre (známý také jako Dyreza), který se typicky zaměřuje na uživatele velkých a známých finančních institucí, může cílit také na uživatele Salesforce,“ uvedlo Salesforce v prohlášení na svých webových stránkách.

„V současné době nemáme žádný důkaz o tom, že tímto červem byl kdokoli z našich uživatelů postižen, avšak pokračujeme ve vyšetřování,“ dodala společnost. „Pokud zjistíme, že byl tímto červem nějaký uživatel napaden, spojíme se s ním a pomůžeme mu s provedením potřebných bezpečnostních opatření.“ Salesforce doporučuje, aby jeho uživatelé používali jím nabízenou funkci, která umožní přístup k jejich účtům pouze z prověřených korporátních sítí a VPN. Doporučeno je také zapnutí dvoufázového přihlašování pomocí mobilní aplikace Salesforce 1 a zapnutí upozornění na pokusy o přihlášení z neznámých počítačů pomocí SMS.

Dyreza není prvním červem, který se na Salesforce zaměřuje. V únoru tohoto roku výzkumníci z bezpečnostní společnosti Adallom objevili variantu známého trojského koně Zeus, jež byla upravena tak, aby stahovala firemní data z napadených účtů Salesforce.

„Toto upozornění je jen dalším budíčkem v řadě pro uživatele SaaS (Software-as-a-Service), kteří si musí uvědomit, že nemohou v otázkách zabezpečení dat spoléhat pouze na poskytovatele SaaS,“ uvedl Adallom nyní v reakci na oficiální prohlášení Salesforce. „Z pohledu Salesforce.com se nejedná o zranitelnost přímo v jeho službě, jelikož červ musí nejprve infikovat systém uživatele. Tudíž za krádež či smazání dat je z pohledu Salesforce zodpovědný pouze napadený uživatel.“

 

Úvodní foto: © jokatoons - Fotolia.com


Komentáře